Witam. Dziś omówię różnicę w licytacji po naszym otwarciu 1BA i interwencji przeciwnika starszym kolorem w zależności od posiadanego/nieposiadanego stopera w kolorze interwencji.

Będzie to częsta sytuacja kiedy posiadamy czwórkę w drugim starszym kolorze i siłę 9+PC. Inaczej zachowamy się trzymając kolor wejścia a inaczej nie mając w nim stopera. Musimy mieć na uwadze że takie możliwości wystąpią tylko jeśli stosujemy konwencję LEBENSOHL. Jeśli nie używamy tego narzędzia mamy do dyspozycji TYLKO KONTRĘ.

Niektórzy gracze uważają że kontra jest negatywna i dotyczy tylko przedziału inwitowego 8-9 PC a z GF należy przejść przez 2BA Lebensohlowe bez względu na trzymanie ponieważ mamy możliwość późniejszego wywiadu bez atutowego, a wymóg stopera stosują tylko po własnym otwarciu 1? lub 1? i bloku przeciwnika kolorem starszym 2?/?.

Inni gracze (Martens-Przybora) uważają że KONTRA na naturalne wejście po otwarciu 1BA powinna być KARNA a nie NEGATYWNA (dla powstrzymania harcowników). Przeciwnego zdania jest para (Stansby-Martel). Jak widać każdy może wybrać co mu najbardziej się podoba.

W klubowym systemie WJ PBC ver.7.0 KONTRA jest NEGATYWNA.

Klasyczne rozwiązanie po interwencji :

1BA – (2?) – 2BA  – (pas) –

3?  – (pas) – ?

Według standardowego Lebensohla po automacie 3?:

– pas – sign off na treflach;

– 3? – sign off na karach;

– 3? – czwórka pików z krótkością kier;

– 3? – czwórka pików bez zatrzymania kier;

– 3BA – czwórka pików z zatrzymaniem kier;

W klubowym systemie WJ PBC ver.7.0 niezbędne jest trzymanie koloru interwencji do zalicytowania 2BA.

Jeśli gramy Lebensohlem (a uważam że jest to niezbędne) zgłoszenie czwórki w drugim starszym kolorze może się odbyć na dwa sposoby:

  • KONTRA = mam czwórkę pików (sputnik)  i jeśli mam 9+PC to NIE TRZYMAM kierów
  • 2BA = dwuznaczne :

1. sztuczne (nie do gry z trzymaniem) i jeśli mam piki w sile 9+PC to MUSZĘ trzymać kiery 

2. słaba wersja Lebensohla służy do zatrzymania się w 3? lub 3?

Na diagramie poniżej z uwagi na brak trzymania kierowego i mając wystarczającą siłę mamy do dyspozycji tylko KONTRĘ.

Inaczej jest w przypadku kiedy posiadając czwórkę pików, siłę GF i trzymanie kierowe, NIE KONTRUJEMY ale zgłaszamy 2BA Lebensohla. Partner MUSI odejść w 3? (ponieważ możemy chcieć wyhamować w trefle lub kara). Jeśli mieliśmy silną wersję Lebensohla to zgłaszamy 3? (z piątką i trzymaniem kierowym) lub 3BA (z czwórką pików i trzymaniem kierowym)

Korzyść z używania Lebensohla polega na tym że nie tracąc możliwości uzgodnienia pików 4-4 możemy ocenić zatrzymania do BA jeśli nie da się uzgodnić koloru starszego.

Po KONTRZE widać że nie posiadamy trzymania kierowego i lądujemy w bezpiecznej częściówce karowej. Można oczywiście próbować zagrać kontrakt włoski w piki ale szanse na podział koloru pikowego są niewielkie.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

28 maja 2019 r.