Czwarty kolor – co to za wynalazek?

Dziś zdarzyło mi się rozdanie w którym przewijał się motyw  CZWARTEGO KOLORU.

Zacytuję definicję tej odzywki  za  WIKIPEDIĄ :

Czwarty kolor ? brydżowa konwencja licytacyjna autorstwa Normana Squire’a, jedna z najpopularniejszych i najbardziej znanych współczesnych konwencji.

1!d  –  1!s

2!c  –  ?

Czwartym kolorem nazywamy drugą odzywkę odpowiadającego w jedyny nielicytowany przez partnerów kolor, na najniższej wysokości (w naszym przykładzie  2 ?).

Zakłada się, że celem zgłoszenia czwartego koloru nie jest uzgodnienie go jako koloru atutowego.

Wymienię cztery powody dla których stosowanie CZWARTEGO KOLORU jest polecane:

1) Przekazanie informacji o braku zatrzymania (lub słabym zatrzymaniu) w nielicytowanym kolorze.

 2) Zbilansowanie rozdania w strefie ?tuż poniżej dogranej?.

 3) Sforsowanie licytacji z fitem w kolorze partnera.

 4) Sforsowanie licytacji na własnym kolorze.

 Czwarty kolor jest odzywką sztuczną i forsującą, zazwyczaj pokazuje brak zatrzymania w zalicytowanym kolorze i prosi partnera o dalszy opis jego ręki. Spotykanych jest wiele ustaleń dotyczących tego jak forsujący jest czwarty kolor (na jedno okrążenie, do końcówki) oraz używane są różne schematy odpowiedzi w zależności od używanego systemu licytacyjnego. Klubowiczów zainteresowanych szczegółami tej konwencji zapraszam do kontaktu mailowego lub na czacie.

 Czwarty kolor nie forsuje do dogranej tylko wtedy, gdy jest zalicytowany poniżej szczebla dwóch w kolor otwarcia.

Po czwartym kolorze: zalicytowanie pierwszego koloru odpowiedzi oznacza zawsze trzy karty w tym kolorze, podniesienie czwartego koloru oznacza brak trzymania w czwartym kolorze i górę otwarcia.

A teraz do rozdania:

 Jak opisałem powyżej będąc na pozycji S musiałem podjąć decyzję czy moja ręka spełnia wymogi forsującego  4tego koloru.Uznałem że jestem za słaby i wybrałem negatywne odejście na pierwszy kolor otwierającego i licytacja się zakończyła. Oczywiście lepszym kontraktem jest  2!s a nawet 4!s które da się wygrać .

 

9 par osiągnęło końcówkę pikową ale tylko jedna po agresywnej  jednostronnej licytacji, pozostali zostali wepchnięci w końcówkę w licytacji dwustronnej lub osiągnęli dograną licytując niezgodnie z regułami.  Para z diagramu nie dość że ładnie zalicytowała to na dodatek po słabej obronie zrealizowała kontrakt za  86%.

Pary które zadowoliły się mało ambitnym kontraktem 2!d dzięki temu że tyle par przegrało 4!s osiągnęły przyzwoity wynik 74%. I jak tu nie wierzyć porzekadłu :NIEBOGATY GRA NA RATY.

Przy okazji podaję receptę na licytację takiego niewygodnego układu 5!s z 4!h ( niestety recepta niemożliwa do zastosowania w naszym systemie na PBC).

Polega ona na zdefiniowanie dwóch pierwszoręcznych skaczących odzywek odpowiadającego po otwarciu Partnera 1!d

1). 1!d  –  2!h oznacza 7-9 PC i 5!s z 4!h

2). 1!d  –  2!s oznacza ten sam układ czyli 5!s z 4!h ale w sile 10-11 PC

W ten sposób odpowiadający nie musi zgadywać co zrobić w sekwencji jak w tytule ponieważ już w swojej pierwszej odzywce sprzedał układ i siłę. W systemie stosowanym w naszym klubie PBC skacząca pierwszoręczna odzywka 2!h i 2!s to bardzo!!!!! solidny kolor 5+ naturalny i ambicje szlemikowe.Ten schemat też ma swoje zalety i nawet uważam że w meczach sprawdza się doskonale.

 Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek – klimaPL