Witam ponownie . Dziś na wstępie chciałbym podziękować Markowi (galamw ) za aktywne włączenie się do podpowiadania interesujących tematów. Dzięki temu wywołane do tablicy zostało rozdanie nr 3 z dzisiejszego turnieju w którym odkryłem kilka interesujących motywów.

Już pobieżna analiza wskazuje że gracz na pozycji N przysnął ponieważ do otwarcia trzecioręcznego wystarcza przyzwoita piątka w kolorze starszym i 8 PC a niekiedy nawet oczko mniej ale za to kolor dłuższy lub solidniejszy. Nie zawsze warto z taką kartą licytować blokiem , czasem zwykłe otwarcie daje lepsze rezultaty. Dalej toczyło się różnie ale większość otwierała 1!c mimo że mam wątpliwości czy pas nie jest bardziej prawidłowy.

Dochodzimy do gracza S i tutaj dominowały dwie koncepcje: jedni będąc po pasie kontrowali a inni pasowali nie udzielając się w licytacji. Na pokazanym diagramie pasjonat2 zachował się prawidłowo licytując 1!d mimo że ma aż 8 PC. Nie wszyscy tak zalicytowali a między innymi Partner na moim stole i z singlem zajęli 1BA ze złej ręki.

To zła taktyka ponieważ czasem silny otwierający doprowadza do 3BA i często przegrywają na poderżnięciu trzymania w kolorze singla , natomiast gdyby 3BA było grane z drugiej ręki to 3 BA byłoby nie do obalenia. Unikajmy zatem licytacji z singlem mimo właściwych PC zwłaszcza po nieokreślonym siłowo otwarciu 1!c. W tym rozdaniu i tak licytację na ogół wygrywała strona NS   (szło 140 za 9 lew) mimo braku otwarcia trzecio-ręcznego.

Jak szkodliwa jest pasywna postawa obrońców niech pokaże następny diagram:

Pasywny brak otwarcia spowodował że para NS właściwie została wyeliminowana z dalszej licytacji.

Teraz przejdźmy do par które zdecydowały się otworzyć na trzeciej ręce 1!h i licytacja musiała się toczyć zupełnie inaczej.

Powyższy diagram pokazuje frywolną licytację (najoględniej mówiąc) gracza na pozycji S nie starającego się ustalić jaki charakter miało otwarcie Partnera i to nie był odosobniony przypadek

Również ten gracz licytujący 3!h był bezradny jak dziecię w kołysce.

Jeszcze jeden specjalista preferujący zagmatwanie licytacji aczkolwiek najbardziej bliski właściwej licytacji , przynajmniej on sprzedał rękę inwitową z fitem 4 kartowym. NIKT nie zastosował użytecznej konwencji DRURY o której już pisałem a tylko ona pozwala ustalić właściwy bilans rozdania bez zgadywania.

Licytacja powinna się toczyć następująco:

pas-pas-1!h-pas- 2!c (DRURY = pytanie o siłę otwierającego) – pas – ?

Odpowiedzi są bardzo proste: wg naszej wersji drabinka odpowiedzi wygląda następująco:

2!d= całkowicie sztuczne, nic o karach, mówi że otwierający ma siłę 11-14 PC

2!h = powrót na kolor otwarcia jest najsłabszy i mówi że otwarcie jest podlimitowe 7-10 PC

Każda inna odpowiedź jest seminaturalna ale w przedziale siły 15-17 PC.

Niektóre pary zamieniają znaczenia odzywek ale idea Drury jest taka sama- wyjaśnić jak silne było trzecioręczne otwarcie.

I to by było na tyle. Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL