Witam. Dziś ponownie o sekwencji 1? – 2?.

Jest to sytuacja gdy odpowiadający jest dostatecznie mocny na zgłoszenie longera treflowego nawet jeśli posiada starszą czwórkę. Sytuacja taka była opisywana w artykule „Co to jest preferencja koloru starszego” ale niestety dzisiejszy turniej pokazuje że ci klubowicze którzy powinni czytać moje artykuły tego nie robią. Przypomnę więc jak powinno wyglądać zachowanie otwierającego który otworzył 1? i usłyszał od Partnera 2?.

Zatrzymajmy się na chwilę na rebidzie Otwierającego po sekwencji 1? 2? ponieważ we Wspólnym Języku panują tutaj dwie koncepcje:

  • pierwsza koncepcja np. w WJ 2005 polega na zgłoszeniu 2? z co najmniej pięcioma karami i dowolną siłą, 2?/? wskazuje czwórki ale w sile 12-14 PC, 2 lub 3BA to skład 4441 z singlem treflowym a podniesienie do 3? to ekstra karta  z ładnym fitem treflowym.
  • druga koncepcja której jestem zwolennikiem to założenie że 2?/? jest REWERSOWE a więc powinno być w sile 15-17 PC. W związku z tym z siłą do 14 PC powinno się zalicytować 2?  z piątki nawet posiadając starsze czwórki  (dla par które otwierają 1? z czwórki w składzie 4432 powtórzenie kar może być z czwórki). Partner jak ma starszą czwórkę to ją teraz zgłosi ale będzie wiedział ze jesteśmy słabi i nie pogoni np do szlemika.

A teraz do rozdania:

W powyższej licytacja jak najbardziej poprawna. Otwierający sprzedał minimum (może mieć tylko czwórkę kar) i odpowiadający posiadając wielką siłę doprowadził do prostego szlemika.

Niestety taką licytację wykonano TYLKO na 2 stołach, inni masowo licytowali zamiast słabego 2? naturalne ale MOCNE REWERSOWE 2?. Aż dziw że mimo takiej akcji nikt nie zalicytował WIELKIEGO SZLEMA.

Oczywiście zalicytowanie 6BA bez użycia Blackwooda albo innych sensownych sposobów to dowód KOMPLETNEJ BEZRADNOŚCI licytacyjnej.

 Na koniec przykład innej bezradności w ocenie karty która zdarzyła się na moim stole:

Licytacja końcówki bezatutowej po otwarciu młodszym kolorem to limit 13-15 PC bez starszej czwórki i bez ambicji szlemikowych. Nic tylko siąść i płakać.

Pozdrawiam życząc Wszystkiego Najlepszego i jak najmniej brydżowych JAJ z okazji Świąt Wielkanocnych.

Jacek – klimaPL

22 kwietnia 2019  r.