Witam.

Dziś problemowe rozdanie w którym roi się od błędów po obu stronach , najczęściej wynikających z braku stosowania się do systemu. Problemem jest również ocena karty i taktyka w turnieju na maksy.

Na początek diagram w którym jeden z graczy jako jedyny na sali zalicytował to co ma w karcie ale jego Partner najwyraźniej nie znając systemu dopycha agresywnie końcówkę wbrew zdrowemu rozsądkowi.

Analizując rękę otwierającego mającego 11 PC a więc graniczną na otwarcie gorąco zachęcam do liczenia regułą 15 lub 20 lub najlepiej 26 w celu oceny czy warto pasować czy otwierać. Krótkie obliczenia pokazują że w 2 tych regułach obliczenia dają odpowiedź: OTWIERAJ.

  • reguła 15 = 11 PC + 5 pików daje 16 pkt
  • reguła 20 = 11 PC+ 5 pików + 4 kiery  daje 20 pkt
  • reguła 26 = 11 PC + 9 suma +3 różnica +2 za asa =25 pkt

Zatem można zarówno otworzyć jak i spasować i rzeczywiście 50/50 graczy otworzyło albo spasowało.Do otwarcia zachęca ładny kolor i druga starsza czwórka , zniechęca druga dama i brak wysokich blotek. Ja osobiście sympatyzuję w tym rozdaniu za otwarciem ale szanuję wszystkich tych którzy niestety spasowali dając przestrzeń do licytacji dla przeciwników.

Po otwarciu przeciwnicy stają przed wyzwaniem jak się zachować ponieważ do kontry wywoławczej brakuje im  trzech kierów. Niestety wielu graczom to nie przeszkodziło w skontrowaniu, uważam że to błąd ponieważ Partner z piątką kierów może być przekonany że kiery są kolorem uzgodnionym. To często występująca pozycja w której mamy 13 punktów a powinniśmy pasować.

Po pasie przeciwnika dominowały 2 nurty:

  1. 1BA jak najbardziej prawidłowe 7-10(11) PC bez fitu
  2. 2!c naciągnięty forsing do dogranej bez fitu

Nie zajmuję się opcją 2 ponieważ nie jest ona zbyt ciekawa.Zajmę się dalszą licytacją po odpowiedzi 1BA ponieważ rodzi ona pozycję do zastosowania konwencji Gadżet Martensa. Konwencja ta polega na zalicytowanie całkowicie sztucznej odzywki 2!c w celu pokazania ręki nadwyżkowej (14-17 PC) i poszukania sfitowania kierów 4-4 lub 5-3 jeśli by odpowiadający miał odpowiednie karty.

Efektem ubocznym takiego ustalenia jest to że zalicytowanie czwórki kierowej bezpośrednio po 1BA jest SŁABE a więc 11-13 PC.To ważna informacja dla odpowiadającego dla bilansu rozdania.

Na powyższym diagramie otwierający N słusznie zalicytował słabe 2!h ale jego partner albo nie znający systemu albo zbyt agresywny zarepetował końcówkę bezpodstawnie. Gdyby otwierający był mocniejszy przeszedł by przez Gadżet 2!c i po ujawnieniu czwórki kierów zalicytowanie końcówki byłoby zgodne ze zdrowym rozsądkiem. Dla dociekliwych podaję drabinkę odpowiedzi na Gadzet Martensa równocześnie informując że ta pozycja nadaje również do zastosowania innego schematu nazywającego się GAZZILLI nie używanego w naszym systemie.

Gadżet Martensa:

1!s – 1 BA ( może zawierać nawet 5!h w sile do 11 Pc)

2!h słabe

1!s – 1BA ( może zawierać nawet 5!h w sile do 11 Pc)

2!c Gadżet – ?

 odpowiedzi na Gadżet:

2!d¨ : sztuczne,  brak 5!h , 7-11 PC , możliwa czwórka dowolna z boku ? dalej naturalnie

2!h : naturalne konwencyjne  5!h , 7-9 PC , dalej naturalnie

2!s : naturalne : dubell !s przy 8-9  PC  lub  minipodniesienie 6-7  PC z fitem

2NT : sztuczne konwencyjne  5!h , 10-11 PC , dalej naturalnie

3!c :  naturalna 6+!c

3!d :  naturalna 6+!d

3!h :  naturalna 6 !h , 9-11 PC

Powróćmy do sytuacji w której obrońca jednak nie spasował.

Kontra oczywiście niezbyt prawidłowa ale nie ukrzyżował bym takiego licytującego  bo czasem drugi as lepszy niż trzy blotki. Teraz 2BA odpowiadającego to już horror ponieważ na to potrzebny jest fit i to raczej czterokartowy.

 Z braku pięciokartu w sile 10+ dajemy rekontrę i próbujemy upolować obrońców jak się da.

Drugi przykład to zalicytowanie po kontrze odzywki 1BA bez fitu.Nie wszyscy rozumieją że po kontrze licytuje się inaczej niż bez kontry, odzywki zmieniają swoje znaczenia a szczególnie 1 BEZ ATU które bez kontry oznacza brak fitu a po kontrze odwrotnie.

Jeszcze jeden kwiatuszek . Zalicytowanie 2!d z czwórki i na dodatek  11PC to dowód całkowitej bezradności brydzowej.

Na koniec przedstawię sytuację obrońcy którego Partner spasował . Po otwarciu przeciwnika a wcześniejszym pasie Partnera kontra wywoławcza może być dana z nieco mniejszą siłą (od11 PC) tzw. kontra Bi. Warto walczyć o zapis częściowy ponieważ skuteczne  skontrowanie przez przeciwników kontraktu na wysokości dwóch zwłaszcza w kolor starszy wymaga praktyki i często kończy się na przeciągnięciu przeciwników na wysokość trzech i obłożeniem.

I to by było na tyle, pozdrawiam i do nastepnego rozdania,

Jacek – klimaPL