Witam ponownie.

Dziś przeglądając ponownie rozdania z interesującego turnieju indywidualnego z dnia 12.01.2018 r. natrafiłem na rozdanie w którym wielu graczy nie potrafiło dojść do prostego szlemika , odpowiedzi na Blackwooda na różnych stołach padały całkowicie inne oraz rozgrywka pozostawiała trochę a czasem bardzo dużo do życzenia.

 

Wzorową licytację pokazującą zrozumienie partnerów przeprowadziła para jerzyszcz z bogdaj20 ( patrz diagram) ale byli w swojej perfekcji dosyć osamotnieni a wydawać by się mogło że odpowiedź na Blackwooda nie powinna nastręczać problemów po kilkudziesięciu latach od wynalezienia tej użytecznej konwencji.

4BA bez wątpliwości  jest pytaniem o asy na uzgodnionych !d ( ostatni kolor licytowany przed skaczącym pytaniem 4BA) więc prawidłowa odpowiedź to 5!d ( 0 lub 3 wartości z pięciu), następnie ostrożne pytanie 5!s (zapewne z obawy czy aby partner nie zrozumie pytania 5!h jako chęć grania 5!h ze swojego koloru ) i odpowiedź na pytanie o damę atu- 6!c ( mam damę !d i nie mam króla z boku). 6BA zakończyło licytację i powinno być skasowane 13 lew .

Moim zdaniem w turnieju na maksy powinno się grać na najwyższą liczbę lew a więc przy podziale kar 3-3 bierzemy 6 !d+2!s+1!h+4!c=13. Nawet przy  nierównym podziale !d mamy 12 lew bez trudności. Kilku graczy ku mojemu zdziwieniu grało  od razu przez impas kierowy kasując 12 lew za 59%. Szlemik i 13 lew to wypłata 87%, nikt nie zagrał szlema treflowego (tylko jedna para uzgodniła trefle i była na dobrej drodze gubiąc się pod koniec licytacji) , ale trzeba oddać sprawiedliwość że w turnieju indywidualnym zagranie tego SZLEMA byłoby  wielkim wyczynem lub zupełnym przypadkiem.

8 graczy na 26 zadowoliło się końcówką (tragedia – strach że partner może spasować po drodze  a my mamy 20 PC owocował skaczącymi odzywkami zamykającymi) , dwóch graczy przegrało 6BA !!!!!!!( doprawdy trudne ale jak widać wykonalne).

A teraz tytułowe BLACKWOOD-TRUDNA KONWENCJA : odpowiedzi na Blackwooda padały następujące: 4 x 5!h, 2 x prawidłowe 5!d, 1 x 5!s

SMUTNE JEST TEŻ TO ŻE PONAD POŁOWA GRACZY NIE PATYCZKOWAŁA SIĘ I LICYTOWAŁA 6BA z tzw. przyrzutu bez użycia pytania o asy, ot tak jak  myśliwy na polowaniu strzela szybko do dzikiego zwierza, raz trafi w dzika a drugim razem postrzeli drzewo.Taki POKER a nie BRYDŻ.

W związku z tym  na stronie klubu PBC w dziale ?Systemy? pojawiła się nowa wersja omówienia Blackwooda z komentarzem dla opornych.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek -klimaPL