Witam. Dziś rozdanie które mnie całkowicie załamało. Moje dotychczasowe starania żeby coś wyjaśnić, wytłumaczyć z dziedziny licytacji to jak walenie głową o ścianę. W omawianym rozdaniu aż 16 na 23 klubowiczów wykonało poniższą akcję:

Z taką licytacją lepiej nie przychodźcie na turniej do klubu. Mimo wielokrotnego napominania żeby tak nie licytować jesteście zbyt leniwi żeby przeczytać chociaz jeden mój artykuł na ten temat i licytując bezmyślnie psujecie zabawę innym klubowiczom. Wymienię Was żeby przestrzec innych żeby trzymali się od was z daleka:

05wj, arrrach, morbela, ur1960, mirekkap, warwol17, mietekx1, bimba szek, krzysiek59, roman46, czewal01, rrysio13, rysiek1951, kielek1, zabcia1

Dlaczego NIE WOLNO tak licytować wyjaśnię niedowiarkom za pomocą prostego bilansu:

  • mamy 13 PC
  • Partner ma 11-17 PC
  • mamy fit więc dojdzie parę pkt za przebitki
  • mamy kolor uzgodniony więc dojdzie parę punktów za forty

Jaki jest bilans minimalny a jaki maksymalny?

Za każdą kartę czwartą i dalsze w ręce otwierającego liczy się 2 pkt

Za przebitki liczy się wg klucza 432 (fit 4kartowy) za renons/singla/dubla w ręce odpowiadającego.

Bilans minimalny: 13+11+4+2= 30 = 10 lew

Bilans maksymalny: 13+17+4+2=36 = 12 lew

Na każdą lewę potrzeba 3 punktów przeliczeniowych.

Widać że jeśli Otwierający ma maksimum to szlemik jest bilansowy, jeśli ma minimum to końcówka jest pewna.

Nie ma zatem powodu żeby się spieszyć i licytować od razu końcówkę bo sekwencja 1? – 4? to blokinwit (6-9 PC) a my posiadamy aż 13 PC i na dodatek fit 5 kartowy. NALEŻY spokojnie zalicytować sztuczne 2? i niech Partner wyjaśni czy jest słaby , średni czy może mocny i dopiero w zależności od rebidu podjąć decyzję o końcówce czy o szlemiku.

Tylko jedna para na sali zalicytowała zgodnie ze sztuką a nie na pałę jak wszyscy powyżej.

Nie dość że doszli do szlemika to zrobili to elegancko. Jedyne zastrzeżenie do gracza N że zamknął licytację odzywką 4? a powinien rozpocząć serię cue-bidów. Na szczęście Partner czuwał i doszli do szlemika. BRAWO maro73.

Inne pary które zalicytowały tego szlemika zrobiły to w skandaliczny sposób:

Nie chcę nawet komentować tych bzdur powyżej. Wszyscy ci gracze powinni grać w zechcyka ale nie wiem czy to nie byłaby dla nich za trudna gra.

Po napisaniu tego tekstu odezwały się nożyce jak po uderzeniu w stół: przytaczam w wersji oryginalnej:

chojne zostawił Ci wiadomość 2018-04-26 09:08:43

„W zechcyka puszczam Pana w skarpetach. 1? – 2NT to 13pc do bilansu z fitem. Nie bawiąc się w szczegóły bo i po co (?) należy lic 6 kier a statystyczne układy niekorzystne nie wchodzą w grę. Komentarz kompromitujący”

Pozwolę sobie odnieść się do tej wypowiedzi Pana Szymulskiego Józefa. Z żalem stwierdzam że znajomość obowiązującego w PBC systemu przez Pana Szymulskiego Józefa jest niedostateczna. Nie wiem czy z powodu lenistwa czy z niezrozumienia tekstu pisanego, twierdzenie że 2BA po otwarciu kolorem starszym to 13+PC jest nieprawdziwe. Wystarczy zajrzeć do KK lub opisu SYSTEMU i każdy znajdzie tam wyjaśnienie że to INWIT z trzykartowym fitem. Być może Pan Chojne gra inaczej ale w naszym klubie obowiązują inne limity (inwit to 10-11 PC). Na koniec zachęcam Pana Panie Szymulski do przeczytania opisu systemu (wystarczy skrócony opis).

Jacek – klimaPL