Witam. Dziś chcę omówić sytuację w której NALEŻY zalicytować 1BA pomimo posiadania fitu trzy a nawet cztero-kartowego. Pozycja taka następuje w dwóch przypadkach po otwarciu kolorem starszym:

  1. w licytacji jednostronnej przy posiadaniu fitu trzy-kartowego ale z siłą za małą na zwykłe podniesienie do dwóch a więc 5-6 PC (tzw.mini-podniesienie)
  2. w licytacji dwustronnej po kontrze i tylko po kontrze przeciwnika z siłą 7-10 PC. Odzywka ta zastępuje zwykłe podniesienie które po kontrze jest BLOKUJĄCE.

Wyposażeni w tę wiedzę popatrzmy co zaprezentował nasz klubowicz Staszek.

Jak widać powyżej sirstan  nigdy nie słyszał że po kontrze licytuje się inaczej jeśli wcześniej Partner otworzył 1? lub 1? a zapewne gdzieś kiedyś ktoś mu powiedział że KONTRA nic nie zmienia. To jest prawda ale nie w tej sekwencji ale w kilku innych np. po otwarciu 1BA. Sposób dalszej licytacji naprowadził mnie na ślad braku wiedzy Partnera i szczęśliwie  nie wylądowaliśmy w kontrakcie na sześciu atutach. Co zatem powinien zalicytować przywoływany Staszek?

Ma trzy możliwości, jedna zła, jedna dobra i jedna kiepska.

  1. ZŁA = 1 BA bo musi być FIT , dlatego że 2 w kolor otwarcia po kontrze jest SŁABE mające utrudnić życie Przeciwnikom
  2. kiepska = PAS bo chowanie głowy w piasek z ciekawą kartą to zła droga jak niegdyś powiedział marszałek naszego Sejmu
  3. DOBRA = 2? wg zasady że po dowolnej interwencji (w tym po kontrze) odpowiedź przypadająca na wysokości DWÓCH NIE FORSUJE a na wysokości TRZECH FORSUJE