Witam. Dziś trafiło się rozdanie w którym po otwarciu przeciwnika następowały dwa pasy i wznawiający na czwartej ręce posiadał 17 PC w składzie zrównoważonym. System WJ PBC jak również inne wersje Wspólnego Języka przewidują precyzyjnie jak należy licytować w tej sytuacji. Nie oznacza to że nasi klubowicze znają te zasady i licytujący mniej więcej podzielili się na dwa obozy:

  1.  jedni PRAWIDŁOWO licytowali KONTRĘ w sile 16-18 PC
  2. drudzy nie rozumiejąc że 1BA na wznówce to 11-15 PC licytowali NIEPRAWIDŁOWE 1BA

Najpierw rozdanie a potem prawidłowe kontynuacje:

Na diagramie widać poprawną licytację zarówno strony NS jak i WE. Kontrakt 2? wprawdzie da się obłożyć ale wszyscy wzięli 110, natomiast 3? bez kontry (a trudno skontrować) to zaledwie -100.

 Na powyższym diagramie widać że gracz na pozycji S nie zapoznał się z systemem i odlicytował 1BA jak na otwarciu czyli w limicie 15-17 PC. To błąd często zauważany w naszym i nie tylko w naszym klubie. Dla porządku podam wszystkie możliwości licytacyjne na wznowieniu.

 1 w KOLOR – pas – pas – ?

  • Kontra wywoławcza może być słabsza, nawet od 8 PC (ze słabą kartą dajemy kontrę wywoławczą tylko z krótkością w kolorze kontrowanym – do ewentualnego trapping pasa Partnera). Nasz partner musi sobie zdawać sprawę z możliwości słabszej kontry i z 14 PC nie może licytować 3BA (a raczej 2BA).
  • 1BA na pozycji re-open oznacza siłę 11-15 PC z kartą bezatutową. Dalsza licytacja jest tak jak po otwarciu 1BA z podwyższonymi limitami.
  • 2BA oznacza siłę 19-21 PC z kartą bezatutową.!!!!!
  • Siłę 16-18 PC na równym układzie sprzedajemy poprzez zalicytowanie kontry i zgłoszenie bez atu po odpowiedzi partnera.
  • Zalicytowanie koloru z przeskokiem (nawet przed partią) ma charakter konstruktywny, czyli obiecuje dobrą szóstkę i siłę 11-15 PC.

Na moim stole wywiązała się dyskusja o licytacji. Partner powiedział  że 2BA po kontrze zrozumiał jako 18+PC. To nie prawda, oznacza dokładnie 16-18 PC  (1 PC więcej wynika z tego że jesteśmy w obronie).

Do dyskusji jest czy na wznowieniu konieczna jest druga starsza czwórka na kontrę po otwarciu  starszym kolorem. Jedni uważają że MUSI BYĆ ale ja uważam że  NIE MUSI BYĆ (wystarczy TRÓJKA), oczywiście w wersji wywoławczej a nie do trapping pasa .

A jak było popatrzcie sami:

Gracz N powinien zalicytować 2? bo prawdopodobieństwo czwórki kierowej u Partnera jest duże. Po zalicytowaniu przez odpowiadającego 2?, kontrujący jest w kłopotach bo do zgłoszenia kierów wymagany jest kolor pięciokartowy i siła 18+PC.

Zwróćcie uwagę że na wznowieniu odzywka 2BA to wcale nie zaporowe 55 na młodszych, tylko naturalne silne BA w limicie 19-21 PC. Podobnie skok własnym kolorem jest konstruktywny a nie zaporowy ponieważ nie ma już kogo blokować.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

3 kwietnia 2019