Witam. Dziś klubowicze sygnalizowali mi żebym pilnie przyjrzał sie rozdaniu nr 1 i nie zawiodłem się. Pomysłowość naszych klubowiczów nie zna granic ale motyw otwarcia na 18 PC jest godny uwagi.

Kiedyś w zamierzchłych czasach 1BA oznaczało 16-18 PC w składzie zrównoważonym czyli bez starszych piątek i młodszych szóstek. Postęp w teorii licytacji ukształtował standard 15-17 PC bez wykluczania składów 5332 5422 czy nawet 6322 ( ale tylko z młodszym kolorem) .Nierzadko widzi się otwieranie z singlowym królem z boku , więc w Krakowie zrodził się opis że otwarcie 1 BA to skład zrównoważony ale nie więcej niż jeden renons ( nie należy oczywiście brać tego na poważnie) . Rozdanie które chcę pokazać to jednak karta graniczna bo zawiera 18 PC ale są tu krótkie dwa mariaże co osłabia siłę ręki. Uważam że otwarcie 1 BA z takimi rękami jest całkowicie poprawne chociaż pewnie sporo graczy nie będzie sympatyzować z takim poglądem co zresztą pokazuje dzisiejszy turniej w którym jedni decydowali się otwierać 1 !c a inni 1BA.

Otwarcie to jedno a pierwsze odpowiedzi to drugie.Zaraz pokażę jakimi wynalazcami są nasi koledzy i jak duży wkład wnoszą do rozwoju licytacji ale nie radzę brać z nich przykładu.

Ale na początek szczęśliwcy w wyścigu do nagrody książkowej :

Nie dość że znają poprawne odpowiedzi na ODWROTKĘ ( a nie jest to takie oczywiste ale o tym później) ,i  znają Blackwooda i jego zawiłe odpowiedzi , to jeszcze grają trafnie i wygrywają jako jedyni szlemika. Nic tylko bić brawo. Nikt inny po dowolnym otwarciu nie dobiegł do tego szlemika , zapewne po 1BA jest dużo trudniej.

Teraz pokażę na kilku diagramach jak trudną konwencją jest ODWROTKA.

Tu gracz uznał że ma silną rękę i właściwie trudno się do tego przyczepić mimo że KJ !c i druga dama !s osłabiają rękę. Dlaczego pytający wyhamował na 5 !h to bardzo ciekawe, może gra szlemiki tylko z kompletem asów a może… może… podajcie powód jeśli znajdziecie. Miał dużo łatwiej niż w poprzednim diagramie a mimo to nie doszedł…..

Teraz następny dowód jak trudna konwencja ta ODWROTKA. Po pierwsze trzeba wiedzieć w jakich okolicznościach jest to odwrotka to jeszcze trzeba spamiętać jakie są odpowiedzi.

 

Przy takich strasznych wymaganiach nie dziwię się że niektórzy gracze rezygnują z tej konwencji ( mimo że to polski wynalazek , ale niezbyt przychylnie przyjęty przez totalnie nieprzyjazny Zachód).

Poniżej prosto jak w Standard American Yellow Card (SAYC) tyle że tak samo nietrafnie.

Tutaj nasz kolega czaps11 uznał że siedzący naprzeciwko Marek o odwrotce nie słyszał i w związku z tym doprowadził do 3 ba i skasował zasłużone 8% po wiście waletem !s.

Czas zakończyć rozważania o ODWROTCE i zająć parę minut o licytacji po otwarciu 1 BA.

Mało kto wie a ta sekwencja jest opisana już dość dawno przez Krzysztofa Jassema jako licytacja szlemikowa i ja w rozpaczy tak zdefiniowałem taki skok po małym transferze. Nie spotkałem ani razu w naszym klubie licytacji w takim znaczeniu. Zatem uwaga:

Jeśli chcecie grać TYLKO końcówkę w starszy to zalicytujecie od razu DUŻY TEXAS 4!d.

A oto inne drogi do celu:

Na takie 3!h potrzeba spełnienia 2 warunków: maksimum otwarcia (jest) i czterokartowy fit bo transfer może być bardzo słaby (nie ma). Z taką kartą system przewidiuje odzywkę 2BA oznaczającą maksimum i trzykartowy fit z dwoma figurami.

 

 I na koniec rada dla naszej przeuroczej klubowiczki :więcej odwagi albo więcej koncentracji MOTYLKU.

I na tym dziś zakończę opowieść o tym prostym rozdaniu. Pozdrawiam i do następnego. Zapraszam wszystkich do pisania artykułów i komentowania tych już napisanych.

Jacek – klimaPL