Witam. Dziś na prośbę Danusi (bib_pl) krótko wrócę do tematu już poruszanego a mianowicie jak otwierać a potem jak kontynuować  z 18 PC na składzie zrównoważonym.

W rozdaniu tym idzie szczęśliwie koncówka w starszy. Doszły do niej tylko 3 pary na 23 ale przyjrzyjmy się najpierw w jaki sposób do końcówki się nie dochodzi. Bib_pl  ma słuszne pretensje do partnera że pomimo otwarcia 1BA z 18 PC (prawie połowa graczy otwierała 1? a druga połowa 1BA) nie przyjął transferu w prawidłowy sposób. System przewiduje sytuację gdzie po transferze na kolor starszy MOŻEMY ale nie musimy nie przyjąć transferu. W ŻADNYM przypadku NIE WOLNO nie przyjąć transferu bez fitu. Z fitem mamy do dyspozycji dwie drogi:

  1. 2 BA = MAKSIMUM otwarcia (16-17 PC) i fit TRZYKARTOWY z dwiema figurami
  2. Dowolna inna odzywka to fit czterokartowy i wartości boczne i oczywiście MAKSIMUM otwarcia.

W przedstawionym diagramie gracz E powinien zalicytować 2BA co niekoniecznie musi doprowadzić do końcówki ale może. A tak zdechło na częściówce  bez szkody bo za 76% ale sztuka cierpi.

Po otwarciu 1? niby powinno być łatwiej ale decyzja nadal pozostanie w słabej ręce. Na powyższym diagramie W nie zdobył się na podniesienie do 3? ale oczywiście i to nie gwarantowało końcówki.

Kuriozalne rozwiązanie zaprezentował Partner falcona. Nie dość że włączył hamowanie już licytując 1?  a nie 1BA , to pomimo natchnionego podniesienia do 2? spasował.

Na koniec diagram w jaki sposób wyglądała licytacja na naszym stole.

Tutaj widać jak licytacja przeciwników zamiast utrudnić to ułatwiła (położenie figur zostało zlokalizowane zarówno licytacją jak i potem wistem) zalicytowanie cienkiej ale szczęśliwie idącej  końcówki.

I to by było na dziś na tyle, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL