Witam. Dziś znowu z pozoru proste rozdanie ale znalazłem w nim drugie a może i trzecie dno. Mamy graniczne 17PC ze składem 5? i 4?. Co otwierać i czy jest tu problem?

Wydaje się na pierwszy rzut oka że nie ma tu nic ciekawego. A jednak jest i  przewidując jak może potoczyć się licytacja trzeba rozważyć czy otworzyć 1!h ( 11-17 PC z kolorem co najmniej pięciokartowym ) czy też wybrać inne otwarcie. Jeśli otworzymy 1!h to po najczęstszej odpowiedzi 1!s lub 1BA nie powinniśmy skoczyć w 3!c ponieważ system nakazuje mieć skład 5-5 i maksimum. Mamy wprawdzie maksimum ale tylko 4 trefle . Czasem potrzeba odstąpić od systemu ale nie trzeba to robić często zwłaszcza jeśli przewidzimy taką sytuację.

Lekarstwem na taki skład jest otwarcie 1!c a nie 1!h. Mamy wprawdzie o 1 PC za mało ale za to pancerne kiery i po otwarciu 1!c łatwiej dowiedzieć się o sile partnera. Sporo graczy właśnie tak pomyślało i po otwarciu 1!c szybko osiągali końcówkę. Również po otwarciu 1!h mieli szczęście ponieważ z reguły odpowiadający podnosił do 2 !h i końcówka była prosta.

Znalazł się jednak ostrożny klubowicz który spasował otwarcie 1!h uznając że 6 PC i fit nie jest warte podniesienia otwarcia. Gdyby nastąpiło otwarcie 1!c to ten ortodoksyjny gracz nie mógłby spasować.

Ale od czego są niezawodni skrzydłowi ( kto zna Turbo Grosika to wie że skrzydłowi to formacja w brydżu mająca zupełnie inne zadania niż w piłce nożnej) . Naprawiają licytację  strachliwych atakujących ale na swoje szczęście powstrzymują się od kontry.

Teraz słowo o kamuflażu. Jeśli wiecie że końcówka będzie grana powstrzymajcie się od ujawniania składu bo to wam nic nowego nie wniesie w licytacji a obrońcy będą mieli łatwiej na wiście. Tak należy postępować tylko jeśli mamy rękę inwitową i od wsparcia Partnera zależy końcówka. O tej zasadzie zapomniał klubowicz marek1943:

Trudno sobie wyobrazić że po zwykłym podniesieniu możemy marzyć o szlemiku a tylko taka myśl może zachęcić do ujawnienia trefli.

Na koniec dwa przykłady pokazujące w jakich okolicznościach można odlicytować czwórkę a nawet piątkę pików po otwarciu Partnera 1!h.

Pamiętajcie że w sekwencji 1!h – 1!s jeśli w dalszej licytacji ujawnicie fit trzykartowy w kolorze otwarcia to MUSICIE mieć kartę inwitową a więc 10-11 PC. Jeśli macie TYLKO 7-9 PC to pomimo że macie kolor pikowy MUSICIE poprzeć Partnera od razu. Poniżej widać dwóch klubowiczów którzy o tym nie wiedzieli.

Na dodatek otwierający czując się niedolicytowany repetuje ryzykowne 3BA ale na swoje szczęście Partner znosi w prawidłowe 4!h bo w BA idzie tylko 9 lew a w kiery 10-11.

Drugi odpowiadający już nie był taki czujny i spasował 3BA i za karę skasował 16%.

Na koniec krótka uwaga o rozgrywce. Występuje tu pozycja manewru Guilemarda w kolorze treflowym , tutaj nieskuteczna ale obiecuję że znajdą rozdanie w którym opiszę ten manewr w sytuacji gdy będzie to jedyna droga do sukcesu.

 I to by było na tyle w tym prostym ale jednak posiadającym interesujące drugie albo nawet trzecie dno rozdaniu.

Pozdrawiam i do następnego rozdanka:)

Jacek – klimaPL