Witam ponownie.

Dzisiaj mam dla Was rozdanie o analizę którego poprosił jeden z aktywnych klubowiczów któremu zależy podobnie jak mnie i Gagusi na podniesieniu jakości brydża na PBC.

W rozdaniu tym występuje kilka problemów poczynając od taktyki gry  na maksy, bilansu rozdania jak i licytacji obrońców.

Znakomita większość otwierających otworzyła licytację odzywką 1!h ale znalazło się paru taktyków którzy już na pierwszej ręce zapewne z obawy o piki i opłacalną obronę zdecydowali się na blokujące otwarcie 4!h. Trudno rozstrzygać czy na pierwszej ręce ( a więc nic nie wiemy o sile Partnera) jest to dobra taktyka, otwarcie na wysokości 4 sugeruje rękę zaporową a tu mamy przecież dwa asy a windujemy partnera bardzo wysoko. Na drugiej czy trzeciej ręce takie otwarcie wydaje się bardziej sensowne. W pokazanym diagramie jak widać takie taktyczne otwarcie i tak nie przyniosło oczekiwanego rezultatu ponieważ obrońcy w naszym klubie nie znają pojęcia „strach”.

Przejdżmy do drugiego diagramu. Po poprawnym moim zdaniem otwarciu odpowiadający ma dwie możliwe drogi:

1. 1BA wskazujące siłę 7-10(11) PC bez fitu albo mini podniesienie 5-6 PC z fitem

2.2!c również dwuznaczne -forsing do końcówki bez fitu, z fitem lub z treflami oraz drugie znaczenie – Inwit na sześciokarcie !c

Teraz dochodzimy do gracza na pozycji W i ze smutkiem stwierdziłem że wielu graczy spasowało a ci co zdecydowali sie licytować zalicytowało 2!s z piątego waleta  całkowicie pomijając że mogą łatwo sprzedać pancerne kara z pikami poprzez odzywke 2!h w kolor przeciwnika. Nie mam wątpliwości że partner tak licytującego zrozumie że to dwukolorówka (raczej 55 niż 54) ponieważ z monokolorem licytuje się swój kolor naturalnie.

W powyższym rozdaniu musiałem zgadywać czy warto bronić końcówki kierowej a jeśli tak to przez 4!s czy przez 5!d  czy też odpuścić i modlić się żeby 4!h nie szło. Akurat w tym rozdaniu trafiłem decyzję bo postawiłem 300 przeciwko idącemu 620 zarabiając za swoje starania 65,5%.

Na koniec kilka słów o bilansie w tym rozdaniu dla rozwiania wątpliwości jednego z kolegów. Pokażę to na diagramie:

Gracz na pozycji S powinien przeprowadzić obliczenia które pozwolą mu podjąć właściwa decyzję licytacyjną.

Skrócony sposób bilansowania rąk wygląda następująco:

1). sumujemy PC na obydwu rękach – tutaj 15 PC Partnera+10 PC swoje= 25 pkt

2). za forty w kolorze uzgodnionym po 2 pkt za czwartą i następną blotkę w dłuższym kolorze- tutaj uzgodnione kiery sześć sztuk a zatem 6 pkt(za 4,5,6 blotkę po 2 pkty)

3). przebitki w krótszej ręce za renons/singla /dubla/wg.klucza 3/2/1 przy trzy kartowym ficie  i klucza 6/4/2 przy ficie cztero kartowym = tutaj 0 pkt bo fit jest za krótki.

To jest oczywiście dość staromodny sposób i metod bilansowania rozdania jest dużo więcej ale jak to mówią lepszy rydz niż nic.

Teraz do oceny ile lew możemy wziąć należy zsumować 1) +2) +3) i podzielić przez 3 (tyle warta jest lewa) i już mamy w przybliżeniu wysokość kontraktu -tutaj 25+6+0=31/3=10 z malutkim zapasem.

Gracz ma zatem czyste dopchnięcie do 4!h a NIE PAS na 3!h , na dodatek Partner może posiadać więcej niż obowiązkowe 15 PC ponieważ jego siła to 15-17 PC.

 

 I to by było na tyle na dziś.Pozdrawiam i do następnego rozdania 

Jacek – klimaPL