Witam ponownie

Do tej pory w  tym dziale pojawiały się artykuliki dotyczące licytacji, zarówno jednostronnej jak i w obronie i gdy licytowały obie strony.

Dziś postanowiłem przedstawić rozdanie w którym kluczową rolę odgrywały zrzutki przy wistowaniu czyli współpraca obrońców.Rozdanie pochodzi z porannego turnieju indywidualnego w dniu 11.01.2018 r.

Po niezbyt prawidłowym otwarciu 1!c (przedział 11-14 PC na 6+!c to systemowe otwarcie 2!c-na dodatek dwa duble w kolorach starszych zachęcają do bardziej blokującego otwarcia), i kontrze pierwszego obrońcy, para NS dobiegła do 3BA po licytacji wołającej o pomstę do nieba.

Odzywka 2BA po otwarciu 1!c co prawda wskazuje misfit pikowy (brak odwrotki) ale pokazuje Mocnego Trefla na ogół opartego na młodszym longerze. Otwierający ma wprawdzie longera treflowego ale brakuje mu do Mocnego Trefla co najmniej 5PC.Zgodnie z zasadą która mówi ze po pozytywnej odpowiedzi na Mocne Otwarcie końcówka powinna być osiągnięta, gracz N dopchnął 3BA.

Gracz W ma stosunkowo niewiele informacji co do układu kart a musi w coś zawistować (miałby wygodny wist gdyby w licytacji od E pojawiła się odzywka 2!h ale ręka E jest dość słaba i trudno mieć o to pretensje). Zatem wybiera wist po którym zobaczy stół i ewentualnie jakąś wskazówkę od Partnera.

I tu dochodzimy do sedna sprawy, po wiście królem pik który co prawda żąda ilościówki gracz na pozycji E wykazuje się przytomnością i z trzech blotek dodaje najstarszą. Dla wistującego jest to sygnał IDŻ W STARSZY i po odejściu spod króla kierowego  lekkomyślny otwierający przegrywa bez 4 kasując zasłużone ZERO.

I to by było na tyle jak mawiał klasyk

do następnego rozdania

Jacek- klimaPL