Witam ponownie. Dziś rozdanie które wzbudziło wśród klubowiczów dużo emocji i skłoniło mnie do próby analizy. Każdy z Was na pewno będzie miał swoje zdanie na temat jaka powinna być prawidłowa licytacja i szkoda że nie mamy możliwości zamieszczać dyskusji jak na forum Mariusza Puczyńskiego.

Oto to ciekawe licytacyjnie rozdanie w którym poniosłem sromotną klęskę starając się współpracować z Partnerem ale niestety nie nadawaliśmy na tej samej fali (o tym na samym końcu).

Najpierw wg mnie najlepsza kontynuacja z krótkim komentarzem:

Otwarcie bezdyskusyjne, odpowiedź 1? jak najbardziej sensowna ( chociaż trafił się specjalista który zameldował od razu 3BA). I w tym momencie zaczęły się schody.

Duża grupa graczy zalicytowała 1!s i w moim przekonaniu jest to dobra sekwencja w prosty sposób pozwalająca uzgodnić piki gdyby Partner miał w nich czwórkę równocześnie nie wykluczając szlemika.Ważne jest to że odzywka 1!s FORSUJE i może zawierać 18+PC.Wynika to z zasady że odzywki przypadające na wysokości JEDNEGO I TRZECH forsują a na wysokości DWÓCH nie forsują i to z obydwóch rąk.

Gdybyśmy nie posiadali czwórki pikowej a jedynie układ 5?4? to Krzysztof Jassem we Wspólnym Języku 2010 zaproponował rozwiązanie polegające na zarezerwowaniu skoku na 3? z takim właśnie składem. Wyszedł z założenia że ponieważ 2? forsuje to szkoda przeznaczać dwie odzywki na sprzedawanie pięciu trefli ( a tak klasycznie wyglądało by znaczenie odzywki 3? ) a w związku z trudnościami z ujawnianiem takiego układu młodszych kolorów warto zastosować ten trik. W naszym systemie gramy klasycznie 3? – 18+PC na ładnej szóstce ale nie wykluczam zmiany w następnej wersji KK.Czekam na opinie klubowiczów. W podanym rozdaniu myślę że nie warto by było tak zalicytować z uwagi na późniejsze problemy z przekonaniem Partnera że mamy 54 młode i jeszcze czwórkę pikową.

Wracając do rozdania popieram kontynuację pokazaną na powyższym diagramie. A teraz przedstawię inne kontynuacje , niektóre bardzo humorystyczne albo bezradne:

Zalicytowanie 1BA z 13 oczkami podczas gdy oznacza to siłę 7-10 PC(gdyby Partner miał przygotowawczego trefla 12-14 PC to spasuje a cała kawiarnia będzie wygrywała bilansowe 3BA) to bezradny brydż zakończony potem bardzo trafnym szlemem karowym.

Gracz DAMAKARO nie lubi najwyraźniej ? choć Walentynki były przed chwilą , mógłbym się zgodzić z takim zajazdem ale w składzie 4333.

Inni też mieli kłopoty jak sprzedać 18+PC i o ile ci skaczący w 3? jakoś trzymali parametry, to już jeden wynalazca zrobił taki numer:

Sprzedał silnego trefla na pięciu pikach a tak nie wolno wprowadzać w błąd Partnera zwłaszcza w starszych kolorach. Inny znów wprowadził tępioną przez nas innowację polegającą na odwrotce z dublem a nawet mniejszą ilością kart w kolorze odpowiedzi. Ten innowator poszedł na całość i zadał odwrotkę z renonsem, WIELKI APLAUZ za rozwój teorii licytacji:)

PRZYPOMINAM że do zadania odwrotki potrzebne są to dwa warunki:

1. 18+ PC

2. trzy karty w kolorze starszym Partnera

Warunki muszą być spełnione jednocześnie, nie wystarczy tylko jeden.

Roztargniony Adam w pośpiechu nie policzył punktów ale system sam gra i jest odporny na błędy posługujących się nim graczy.

I na koniec moje dokonania:

Parę słów o licytacji. pierwsze trzy odzywki bezbłędne ale 2? już nie za bardzo:taka sekwencja nie forsuje i oznacza 4?  i 5+?  i praktycznie jest do pasa. Najbardziej prawidłowy byłby Magister 2!c w wersji mocnej oznaczającej dowolny forsing do dogranej bo mamy przecież 13 PC i to z wysokimi blotkami.Nikt nie wpadł na taki pomysł i wielu licytowało zamykające 3BA zakładając że Partner ma słabego trefla przygotowawczego. A Partner miał mocnego Trefla i był już wysoko.Kłania się zasada:MASZ DUŻO-licytuj POWOLI, masz MAŁO -SPIESZ SIĘ jak cie na to stać.

Mimo że 2? nie forsowało to w myśl zasady że po odpowiedzi pozytywnej na otwarcie 18+ końcówka powinna być osiągnięta zachęciłem lekkomyślnie Partnera do cue-bidów uzgadniając kara na wysokości czterech mimo że myślałem że jest słaby. I tu niespodzianka: trzy asy to za mało żeby przyjąć zachętę i zalicytowanie zamykającej końcówki i to w młodszy. Na maksy to dramat , brydż u Cioci ZULI.

I to by było na tyle na dziś, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL