Dziś zdarzyło mi się napisać dwa artykuły mimo że to sobota , skoki narciarskie (jestem kibicem), biathlon ( jestem kibicem) ale przy przeglądaniu rozdań opadły mi ręce widząc co wyprawiają nasi klubowicze. Trafiło się rozdanie po analizie którego zastanawiam się czy jest jakikolwiek sens pisania wciąż o tych samych błędach i prawie zawsze popełnianych przez tych samych graczy. Po chwili jednak refleksja – jak nie napiszesz to skąd ONI BĘDĄ WIEDZIELI ŻE ICH LICYTACJA TO ŚREDNIOWIECZE.

Podpowiedzcie jak zmusić opornych do stosowania dość prostego systemu w którym ocenie podlegają tylko OTWARCIA, PIERWSZE ODPOWIEDZI, ODPOWIEDZI KONWENCYJNE i WEJŚCIA W OBRONIE. Przecież to nie są jakieś wygórowane wymagania które  może spełnić uczeń gimnazjum dopiero zaczynający swoją przygodę z brydżem.

Znowu w akcji gracz bios który nie zna podstaw licytacji a wymądrza się jak by zjadł wszystkie rozumy. Nie wie że taka sekwencja to słaba ręka do 10 PC z 4-5 kartowym fitem , zazwyczaj określana jako blokinwit. Przedszkole brydżowe. Poniżej prawidłowa licytacja której podstawy opisywałem dziesiątki razy ale leniwi z natury klubowicze nie zaglądając na stronkę Gagusi licytują byle jak byle szybko. Poniżej klubowicze którzy zalicytowali wzorowo:

2!c = forsing do dogranej z fitem lub bez fitu , odpowiedź 2!s= minimalna ręka ale z szóstką pików, 4!s= nie mamy widoków na szlemika. Sprawnie, mądrze i powoli.

Sprawa się nieco komplikuje jeśli opozycja wtrąci się do licytacji.

Gracz romi_1 również zapomniał lub nie wiedział co w takiej sytuacji przewiduje system. Zamiast 2BA które oznacza FORSING DO DOGRANEJ Z FITEM pikowym repetuje bezradnie końcówkę pikową. ŻENADA i tyle.

Judyta , nasza przemiła klubowiczka zapomniała że 2BA po otwarciu starszym kolorem to TYLKO INWIT i ani grama silniejsza ręka , jeśli chcemy grać końcówkę to MUSIMY PRZEJŚĆ przez sztuczne 2!c.

Amada , stały uczestnik naszych porannych bojów, nie dość że popełnił ten sam błąd co Judyta , to po zamykającej licytacji Partnera doprowadził na ochotnika do beznadziejnego szlemika. 

KLUBOWICZE , obudźcie się , brydż nasz umiera od takich lapsusów.

I to na tyle na dziś , powoli tracę nadzieję……aż 13 na 24 graczy w tym prostym i dobrze opisanym w systemie rozdaniu popełniło podstawowe błędy.

Pozdrawiam 

Jacek – klimaPL