Witam. Dzisiaj przedstawię Wam tylko jedno rozdanie w celu omówienia konwencji Smolenia. Rozdanie nie pochodzi z naszego turnieju lecz z turnieju wcześniejszego w którym grałem z Andrzejem Potyńskim znanym u nas jako anpo. Ponieważ Partner nie używał Karty Konwencyjnej  rozdanie było licytowane trochę w ciemno ale sposób ujawnienia obu starszych kolorów w składzie 5!s 4!h spowodował moje wątpliwości co do niejasności jednej z odzywek. W naszym systemie taka sekwencja nie budzi wątpliwości ponieważ używamy konwencję Smolenia do licytacji układów 54 w starszych w sile GF a zatem w sile inwitu stosujemy transfery. Teraz te wątpliwości a na końcu rozdanie:

Standardowa licytacja w naszym systemie: 1BA-2!h teksas, 2!s przyjęcie -raczej słabe, 3!h= 4ka kierów w sile inwitu a więc 8-9 PC , 3!s = negatywny wybór kontraktu i odzywka ta powinna zakończyć licytacje ponieważ obaj Partnerzy mają ręce minimalne 15PC-8PC. W przypadku gdy otwierający ma maksimum to może przyjąć inwit:

To co u nas jest oczywiste w systemach nie stosujących konwencji Smolenia już takie nie jest. Pogrzebałem po wydaniach WJ spisanych przez K.Jassema i WJ M.Wójcickiego i odkryłem że w kolejnych wersjach sposób licytacji takiego układu zmieniał się ale ta sekwencja była opisywana następująco: PO TRANSFERZE i przyjęciu go przez Partnera odzywka na wysokości trzech forsuje.

Pięknie i zgadzam się jeśli chodzi o kolory młodsze ale z czwórką kierową zacząłem mieć wątpliwości i zadałem sobie pytanie jak odlicytować skład powyższy w sile 8-9 oczek. Opisy  mnie nie zadowoliły bo propozycja była taka  żeby inwit po transferze tkwił w 2BA (a zatem musimy ukryć czwórkę kierów) i 2BA może zakończyć licytację  albo zalicytować 3!h lub przejść przez Staymana i po odpowiedzi 2!d odejść w 2!h mając nadzieję że Partner zniesie w 2!s(Wójcicki) lub po 2!d odejść w 2!s (Jassem). Dla mnie nie do przyjęcia. Problem jest w tym że gdy mamy 4kę kierów to w naszym systemie możemy spasować na potransferowe 3!h z minimum a w systemie bez Smolenia 3!h forsuje i możemy wylądować za wysoko.

Schemat ustawiony w naszym systemie zabezpiecza nas przed takimi wątpliwościami bo 3!h po transferze  NIE MOŻE być GF czyli 10+PC (bo mamy Smolenia 2!c w wersji GF gdzie po niewygodnej odpowiedzi 2!d na pytanie 2!c – skaczemy na 3 w kolor czwórki)i. A zatem spokojnie hamujemy z kartami inwitowymi  po transferze.

Po zastosowaniu Konwencji Smolenia (jest w 2!c i późniejszym skoku czwórką) łatwo dobiegniemy do właściwej końcówki.

Teraz zastanówmy się jeśli mamy więcej niż wystarczające do końcówki 10 PC np 13 oczek.

Otwierający musi z minimum zalicytować końcówkę z fitem ponieważ skoro Smoleń forsuje do dogranej to niezalicytowanie tej końcówki jest nadwyżkowe. 13 PC to za mało żeby myśleć o szlemiku więc pasujemy. Z jaką siłą możemy myśleć o szlemiku? Czasem wystarczy nawet 13 oczek ale musi być wydłużenie albo jakiś układ  np z singlem albo karta asowo-królowa. W przypadku normalnych rąk myślę że 16 PC  to dolna granica marzeń o szlemiku.

4BA to pytanie o asy na 5 wartości z damą atu, 5BA to 2 wartości z 5 , dama atu (!s) + 1 król z boku. Na maksy można zaryzykować niekiedy 6BA licząc na damę karo lub damę trefl ale jak na 15 oczek Partner będzie miał dwa walety to 6!s idzie a 6BA niekoniecznie.

I na deser rzeczywiste rozdanie które zostało rozegrane:

Ponieważ nie umówiliśmy się na Smolenia to Partner przeszedł przez transfer 2!H , zgłosił naturalnie ale w jego mniemaniu forsujące 3!h i po serii cuebidów i pytaniu o asy zdecydował o 7!s .Wynik w % nieważny ale za to została wywołana dyskusja o forsującym-nieforsującym zgłoszeniu drugiego koloru przez odpowiadającego po transferze.Zapraszam do komentarzy, problem wydaje mi się ciekawy.

Pozdrawiam i do następnego rozdania

Jacek – klimaPL