Witam. Dziś zdarzyło się rozdanie w którym niektórzy klubowicze udowodnili że idea konwencji Staymana po otwarciu 1BA jest im całkowicie obca.

Samuel Stayman (ur.28 maja 1909 Worcester, Massachusetts ? zm. 11 grudnia 1983 Palm Beach, Floryda), amerykański brydżysta. Niesłusznie uważany za twórcę konwencji Staymana (w rzeczywistości wymyślonej przez jego partnera George’a Rapee), twórca konwencji Namyats.

Jaki jest cel stosowania pytania Staymana?

Przytoczę wyjaśnienia zaczerpnięte z artykułu Olgierda Rodziewicza-Bielewicza z roku 2004.

Doceniając grę w starsze kolory od kilkudziesięciu już lat większość graczy świata stosuje po otwarciu 1BA pytanie o starsze kolory, zwane właśnie konwencją Staymana.

W

N

E

S

1 BA

Pas

2 ?

 

To nie jest licytacja do pasa, a pytanie o to czy mamy starsze kolory. Odpowiedzi nie są trudne, jak mamy kiery, to je licytujemy, jak mamy piki też i wtedy partner decyduje o rodzaju i wysokości kontraktu. Gdy nie mamy, to licytujemy najniższą wolną odzywkę 2. Innych odpowiedzi nie polecam do stosowania.

– A co licytujemy z obiema starszymi czwórkami  po otwarciu 1BA?

– Dobre pytanie! Jak mamy dwie starsze czwórki, to licytujemy na razie kiery

Kolejne odzywki oznaczają:

  • 2 nie mam starszej czwórki
  • 2mam 4 kiery, nie wykluczam 4-ch pików
  • 2mam 4 piki, nie mam 4-ch kierów

A dalsza licytacja? Bilans i naturalność! Przykład:

W

N

E

S

1 BA

Pas

2

Pas

2

Pas

?

 

Poszczególne odzywki oznaczają:

– 2 – mam 4 piki i słabą rękę (bardzo prawdopodobna młodsza 5-ka) !!!!!!!!!!!!

– 2 BA – mam 4 piki (bo zastosowałem Staymana) i rękę inwitującą

– 3 mam 5 trefli i 4 piki, forsujące

– 3 mam 5 kar i 4 piki, forsujące jw.

– 3 mam 4 kiery i inwituję ? masz nadwyżkę ? licytuj końcówkę

– 3 BA – mam 4 piki i siłę zapewniającą bilans na końcówkę (jak masz 4 piki popraw kontrakt)

– 4 mam 4 kiery i siłę na końcówkę

Zwracam uwagę na objaśnienie odzywki – 2 . W naszym systemie WJ PBC v.7.0 WYKLUCZONA jest taka odzywka ponieważ nasza wersja słabego Staymana obejmuje tylko układ z dwiema starszymi czwórkami w sile 6-7 PC. Oczywiście stałe pary mogą włączyć do arsenału również układ starsza czwórka-młodsza piątka w sile 6-7 PC jeśli uznają że zagranie częściówki w kolor da lepszy wynik niż pozostawienie 1BA np . z singlem bocznym 5431.

Z czwórką pików nie ma kłopotów bo po odpowiedzi 2 odchodzimy na 2 sygnalizując SŁABĄ wersję Staymana w składzie z młodszą piątką.

Kłopotliwa jest sytuacja z czwórką kierów i piątką młodszą po odpowiedzi 2 bo nie ma dobrej kontynuacji i musimy ustalić że odejście w młodszy jest słabe.

W naszym systemie klubowym zdecydowaliśmy się nie włączać tego układu do słabej wersji Staymana.

Jednym z najczęstszych błędów po otwarciu 1BA jest licytowanie Staymana z JEDNĄ starszą piątką – do tego służą transfery na starsze. Z dwoma starszymi piątkami  i układem 54 w starszych STOSUJEMY STAYMANA i po odpowiedzi starszą czwórką licytujemy końcówkę, a  co po odpowiedzi 2 ?

1BA – 2?

2?  –  3 w kolor czwórki (Smoleń skład 4-5 forsuje do końcówki

        3? = 55 w starszych siła inwitu lub GF (z 9+PC dopychamy kolor zgłoszony z trójki przez Partnera)

NIEDOPUSZCZALNE jest zgłoszenie czwórki pików po odpowiedzi 2? na  Staymana z ręką 9+PC ponieważ jeśli Partner ma obie starsze czwórki to będziemy grali końcówkę pikową ze słabszej ręki i ułatwimy przeciwnikom wistowanie. Tak właśnie często robią nasi klubowicze.

 

O ile malinka prawdopodobnie zadała Staymana w wersji nie stosowanej w klubie i słusznie spasowała inwit (warto ustawiać KK na stole- to wykluczy błędy z nieznajomości ustaleń systemowych) to gracz z następnego diagramu pobiegł do końcówki prawdopodobnie całkowicie nie rozumiejąc idei słabego Staymana.

Paradoksalnie końcówka jest nie do obalenia i gracze mogą utwierdzić się na podstawie dobrego zapisu o swojej poprawnej licytacji.