Witam ponownie.

Muszę niestety wrócić do otwarcia starszym kolorem ponieważ klubowicze prawdopodobnie nie czytając moich komentarzy i nie znając zapisów w Karcie Konwencyjnej lub co gorsze ignorując zawarte tam ustalenia , notorycznie licytują bezpośrednio 3BA po otwarciu 1!h lub 1!s.

Na powyższym diagramie pokazana jest całkowicie beznadziejna odpowiedź gracza na pozycji W. Wg.KK taka akcja pokazuje BRAK ZAINTERESOWANIA jakimkolwiek szlemikiem i na dodatek wskazuje 3kartowy fit w kolorze otwarcia w składzie 4333 na ogół z czwórką młodszą w sile 13-15 PC. Nie mogę zaakceptować licytacji zamykającej w której ukrywa się przepiękny pancerny sześciokart , ignorując Partnera.To postawa samolubna wg. zasady JA WIEM LEPIEJ , CHCĘ ROZGRYWAĆ i Partner nie ma nic do gadania.

Taka postawa jest szkodliwa i nie ma nic wspólnego z brydżem gdzie wymiana informacji jest podstawą gry.Tak licytujący powinni jak najprędzej zmienić dyscyplinę np. na szachy (TAM GRA SIĘ NA WŁASNY RACHUNEK) a nie psuć zabawy innym.

Tak właśnie zalicytowało aż 13 graczy…..zawiało zgrozą i smutkiem.

Poprawną licytacje przedstawię na drugim diagramie, z krótkim opisem.

2!d jest dwuznaczne:

1) Forsing do dogranej na 5+!d czyli 12+PC , nie wyklucza fitu

2) Inwit (9-11 PC) na 6+!d

Otwierający zgłasza najbliższy kolor co najmniej czterokartowy lub w jego braku powtarza kolor otwarcia z minimum lub licytuje 2BA lub dowolną odzywkę na wysokości trzech.Tutaj ma łatwo bo ma piątkę kierów z boku.

Odpowiadający nie może powtórzyć kar przez zgłoszenie 3!d ponieważ wskazał by wariant 2(inwit) więc musi zalicytować cokolwiek innego wskazując w ten sposób wariant 1). Najlepiej zalicytować czwarty kolor (tutaj 3!c) o czym pisałem w jednym z poprzednich komentarzy,CZWARTY KOLOR to brak zatrzymania w tym kolorze, czasem FORSUJĄCA odzywka z fitem lub półfitem w którymś z kolorów otwierającego, raczej w pikach ponieważ FORSUJĄCE jest również podniesienie drugiego koloru otwierającego.W naszym przykładzie umożliwiło  zgłoszenie długości w kierach i łatwe uzgodnienie kierów W przypadku braku fitu w kolorach otwierającego można  wybrać 3NT lub 5!d albo wyżej. W ten sposób można w sposób cywilizowany a nie pokerowy osiągnąć właściwa dograną.

I na koniec rozdanie z innej beczki ale też związane z otwarciem w starszy kolor. Poniżej diagram:

Większość graczy otworzyła poprawnie 1!s mimo że mają dłuższe kiery. Nie wiem co zdecydowało o takim otwarciu: czy mocne piki a słabe kiery czy tez rzetelna wiedza o sposobie otwieranie na obydwu starszych kolorach.Znalazło się kilku graczy którzy otworzyli 1!h.Jest to błąd ponieważ trudniej będzie później przekonać Partnera że mamy również 5 pików.W ten sposób otwiera się z siłą 15-17 PC czyli z ręka która umożliwi w dalszej licytacji zgłoszenie pików (REWERS).Z siła 11-14 PC należy otwierać jak wyżej .

I to by było na tyle.

Pozdrawiam

Jacek- klimaPL