Witam ponownie.

Dziś na turnieju Falconiada (od jutra liczonego do klasyfikacji długofalowej PBC) na czacie turniejowym wybuchła dyskusja kiedy należy otwierać 1 z czwórki. Przy konstruowaniu Karty Konwencyjnej dość dawno temu przeprowadziliśmy ankietę z jakimi układami przy czwórce możemy otworzyć 1 .

Większość klubowiczów (a w tym ja) opowiedziała się za trzecią z trzech opcji a były one takie:

1. z czwórki nawet w składzie równym 4432 lub 4333 (jak napisał M.Wójcicki w Wspólny Język w XXI wieku- modne rozwiązanie w okolicach Warszawy – odciąża otwarcie 1♣ i ułatwia niekiedy złapanie fitu 4-4 w karach).

2. z czwórki ale tylko w składzie 4441 z dowolnym singlem.

3. z czwórki ale tylko z przy 4441 z singlem treflowym lub z pięcioma treflami.

W standardzie WJ przeważa opcja że przy układzie 4441 singiel może być dowolny. W klubie wybraliśmy opcję z singlem treflowym (w sile 11-17 PC) lub pięcioma treflami w sile do 14 PC (w sile 11-14 PC – bo z 15+ można otworzyć 1♣ i spokojnie powtórzyć trefle).

Jakie są zalety a jakie wady otwierania 1♣ lub 1 w składzie 4441?

Jak otworzymy 1 to w przypadku gdy partner ma 4kę kar łatwo złapiemy fit i bilans na właściwej wysokości, gorzej mamy jeśli partner nie ma fitu czterokartowego w karach ale ma cztery trefle (wtedy najczęściej zgubimy fit treflowy)

Jak otworzymy 1♣ to mamy kłopoty z uzgodnieniem kar  czwórka do czwórki.

Ilustracją do tych rozważań niech będą rozdania poniżej:

Jak widać gołym okiem są trudności w ustaleniu kontraktu 3♣ z uwagi na to że mamy pięć kierów a 2♣ to systemowy „Magister”.

Wcale nie lepiej jest po otwarciu 1 i to z tego samego powodu że przeszkadza sztuczny „czwarty kolor”. Jednak mały zysk będziemy mieli gdyby partner posiadał 4 kara. Wówczas licytacja potoczy się następująco:

Wylądujemy na bezpiecznej wysokości i we właściwym kolorze.

Po otwarciu 1♣ i odpowiedzi 1 mamy wygodną odzywkę 1♠ ale wówczas Partner odepchnie się w 1BA i prawdopodobnie spasujemy i może nawet to ugramy bo akurat piki się dzielą .

Tak czy siak w naszym klubie otwieramy 1 z piątki z wyjątkiem gdy mamy 4441 z singlem treflowym w sile 11-17 PC lub 45♣ w sile do 14 PC. Na głębsze rozważania o otwarciu 1 zachęcam do poczytania książki  M.Wójcickiego.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

16 września 2019