Witam.

Dziś chciałbym się z klubowiczami podzielić od dawna stosowanym przez niektóre pary gadżecikiem pozwalającym na prawidłowe odlicytowanie niewygodnego układu w starszych kolorach po otwarciu Partnera 1?.

Nie jest to standardowe rozwiązanie w naszym WJ PBC v.7.0 ale nigdy nie dość wiedzy. Sam Krzysztof Jassem przyznaje że po  otwarciu 1? pewne układy są trudne do sprzedania przez odpowiadającego i niestety licytacja jest na zgadnięcie.

A teraz przykład:

W standardzie WJ od początku brydża układ 4 kara 5 trefli w sile 11-14 PC licytujemy zaczynając od krótszego młodszego koloru a więc 1?. Wynika to z faktu że po otwarciu 1? do powtórzenia trefli w drugim okrążeniu wymagana jest  siła 15+PC.

Zatem licytacja będzie przebiegać następująco:

1?  –  1?

2?  – ?

W tym momencie  odpowiadający nie może zalicytować swojego drugiego starszego koloru ponieważ jest za słaby i na dodatek byłby to sztuczny czwarty kolor. Na 2BA jest również za słaby i na dodatek kiepsko trzyma kiery.  Musi zatem wyhamować na jednym z kolorów Otwierającego.

Ale na którym ??

Otwierający może mieć 5? 4? albo 5? 4?. I w tym tkwi słabość Wspólnego Języka. Trzeba zgadywać czy lepiej spasować czy odejść w 2?.

Tak czy siak możemy skończyć na kolorze uzgodnionym 4-2 mając drugi kolor młodszy 5-2 a co najgorsze piki są uzgodnione 5-3.

Pary radzą sobie z tą niedogodnością w różny ale każdorazowo kulawy sposób:

1. Jedni upychają układ 5? 4?  do Precisiona 2? i alertują że może być dowolna czwórka przy piątce trefli (po pytaniu 2? – 2BA oznacza cztery kara) a szóstka trefli jest TYLKO w odpowiedzi 3?.

2. Drudzy otwierają 1? i modlą się  żeby Partner nie miał fitu treflowego ani czwórki kar

3. W składzie 5? 4? lub 4? 5?  otwierają 1? i po dowolnej odpowiedzi powtarzają kara ukrywając kolor treflowy a jak zgłaszają trefle to na pewno mają 5 trefli i 4-5 kar.

Tak czy owak jest to łatanie dziurawego wiadra i nie zabezpiecza nas przez zgubieniem starszego fitu.

A może być tak  łatwo 🙂

Wystarczy umówić się z Partnerem że po otwarciu 1? (a niektórzy również po otwarciu 1?) zrezygnować z naturalnego silnego skoku  na 2?/2? na rzecz wskazania JEDYNEGO niewygodnego układu 5? 4?.

1?  – 2?  oznacza 5? 4? w sile 10-11 PC

1?  – 2? oznacza ten sam układ  5? 4? ale w sile 7-9 PC.

Rozwiązanie proste i eleganckie i zachęcam stałe pary do takiego ustalenia co zaowocuje brakiem konieczności zgadywania.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

24 stycznia 2020 r.