Witam.

Dziś chciałbym się z klubowiczami podzielić od dawna stosowanym przez niektóre pary gadżecikiem pozwalającym na prawidłowe odlicytowanie niewygodnego układu w starszych kolorach po otwarciu Partnera 1.

Nie jest to standardowe rozwiązanie w naszym WJ PBC v.7.0 ale nigdy nie dość wiedzy. Sam Krzysztof Jassem przyznaje że po  otwarciu 1 pewne układy są trudne do sprzedania przez odpowiadającego i niestety licytacja jest na zgadnięcie.

A teraz przykład:

W standardzie WJ od początku brydża układ 4 kara 5 trefli w sile 11-14 PC licytujemy zaczynając od krótszego młodszego koloru a więc 1. Wynika to z faktu że po otwarciu 1♣ do powtórzenia trefli w drugim okrążeniu wymagana jest  siła 15+PC.

Zatem licytacja będzie przebiegać następująco:

1  –  1♠

2♣  – ?

W tym momencie  odpowiadający nie może zalicytować swojego drugiego starszego koloru ponieważ jest za słaby i na dodatek byłby to sztuczny czwarty kolor. Na 2BA jest również za słaby i na dodatek kiepsko trzyma kiery.  Musi zatem wyhamować na jednym z kolorów Otwierającego.

Ale na którym ??

Otwierający może mieć 5 4♣ albo 5♣ 4. I w tym tkwi słabość Wspólnego Języka. Trzeba zgadywać czy lepiej spasować czy odejść w 2.

Tak czy siak możemy skończyć na kolorze uzgodnionym 4-2 mając drugi kolor młodszy 5-2 a co najgorsze piki są uzgodnione 5-3.

Pary radzą sobie z tą niedogodnością w różny ale każdorazowo kulawy sposób:

1. Jedni upychają układ 5♣ 4  do Precisiona 2♣ i alertują że może być dowolna czwórka przy piątce trefli (po pytaniu 2 – 2BA oznacza cztery kara) a szóstka trefli jest TYLKO w odpowiedzi 3♣.

2. Drudzy otwierają 1♣ i modlą się  żeby Partner nie miał fitu treflowego ani czwórki kar

3. W składzie 5 4♣ lub 4 5♣  otwierają 1 i po dowolnej odpowiedzi powtarzają kara ukrywając kolor treflowy a jak zgłaszają trefle to na pewno mają 5 trefli i 4-5 kar.

Tak czy owak jest to łatanie dziurawego wiadra i nie zabezpiecza nas przez zgubieniem starszego fitu.

A może być tak  łatwo 🙂

Wystarczy umówić się z Partnerem że po otwarciu 1 (a niektórzy również po otwarciu 1♣) zrezygnować z naturalnego silnego skoku  na 2/2♠ na rzecz wskazania JEDYNEGO niewygodnego układu 5♠ 4.

1  – 2♠  oznacza 5♠ 4 w sile 10-11 PC

1  – 2 oznacza ten sam układ  5♠ 4 ale w sile 7-9 PC.

Rozwiązanie proste i eleganckie i zachęcam stałe pary do takiego ustalenia co zaowocuje brakiem konieczności zgadywania.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL

24 stycznia 2020 r.