Rozdanie warte omówienia w związku z problemem „KIEDY stosować odwrotkę” a kiedy licytować naturalnie. Na przykładzie tego rozdania przedstawię jeden z punktów widzenia tego problemu (eksperci nie są zgodni co do lepszej czy gorszej kontynuacji). Bardziej dociekliwych zachęcam do przeczytania książki WSPÓLNY JĘZYK w XXI wieku autorstwa Marka WÓJCICKIEGO str.212 lub Wspólny Język 2010 autorstwa Krzysztofa JASSEMA str.77

Najpierw licytacja jednostronna: licytacja zgodna z moją koncepcją licytacji takich rąk, a jest ona taka:

Sekwencja 1? – 1?

  • Przy składzie 4? 4? licytuj odwrotkę bo kiery są NAPEWNO UZGODNIONE
  • Przy składzie 3? 4? licytuj naturalnie czwórkę pikową

Dzięki temu piki jeśli się uzgodnią będą grane z silnej ręki a równocześnie nie wyklucza to uzgodnienia kierów w sposób naturalny. Ryzyko jest takie że BA będzie grane ze słabej ręki ale zysk taki że łatwiej będzie uzgodnić piki.

Sekwencja 1? – 1?

  • Przy składzie 4?5? licytuj masz wybór : odwrotkę lub 2? w zależności czego chcesz się dowiedzieć
  • Przy składzie 3? 5? licytuj naturalnie kiery

Dlaczego tak myślę?

Dlatego że w powyższym diagramie słaba odpowiedź na odwrotkę (2?) zmusza nas do zalicytowania pików z czwórki (i w przypadku trzech tylko pików u odpowiadającego ma on kłopoty), a silna odpowiedź 2? ustawia kontrakt pikowy ze słabszej ręki. Zrezygnowanie z Odwrotki na rzecz naturalnego zgłoszenia koloru pikowego pozwala na ustawienia pików z dobrej ręki i nie wyklucza uzgodnienia kierów sposobem naturalnym. Efektem ubocznym jest też to że po słabej odpowiedzi na odwrotkę 2?, nasze 2? wskazuje jednoznacznie na 5+? (bo nie zalicytowaliśmy 1?).

Teraz jak należy licytować po interwencji przeciwnika 1??

Najczęstszym błędem w tym rozdaniu było zapominanie że po interwencji 1? mamy do dyspozycji dodatkową odzywkę sprzedającą za jednym zamachem OBYDWA starsze kolory a jest nią KONTRA. Wielu klubowiczów licytowało bezmyślnie 1? (poprawnie jeśli by nie było interwencji). Po zastosowaniu Kontry uzgodnienie pików nie stanowiło problemu.

Na koniec pokażę jak nie stosowanie się do powyższych zasad doprowadziło do komplikacji:

  • 1?  z obydwoma starszymi czwórkami to ukrycie czwórki pików, nawet w składzie 54 w starszych warto kontrować (zwłaszcza przy 5?/4?  i słabej ręce)
  • 2?  Odwrotka zamiast zwykłego 1?
  • 2? po kontrze znowu mamy do dyspozycji dwie dodatkowe odzywki: PAS i REKONTRA. Rodzi się pytanie jak je wykorzystać: albo na uzupełnienie drabinki odpowiedzi na Odwrotkę o dwie najsłabsze odpowiedzi (pas=słaby na czwórce, rekontra = silny na czwórce) albo na unaturalnienie licytacji albo wg.zasady „Polacy-nic się nie stało – licytujemy jak bez kontry). Brak ustaleń w indywiduelu rodzi wątpliwości co do znaczenia odzywki 2?
  • 3? wygląda naturalnie bo nie warto ujawniać 4ki pików skoro partner nie może mieć (bo nie skontrował wejścia)
  • 3? całkowity rozjazd , niejasne, jeden licytuje naturalnie , drugi nie rozumie co autor miał na myśli
  • 4? xx kontrakt idący ale trzeba wyciągnąć wnioski z licytacji bo inaczej wpadamy za 1000 i tak się stało w tym rozdaniu.