Rozdanie warte omówienia w związku z problemem „KIEDY stosować odwrotkę” a kiedy licytować naturalnie. Na przykładzie tego rozdania przedstawię jeden z punktów widzenia tego problemu (eksperci nie są zgodni co do lepszej czy gorszej kontynuacji). Bardziej dociekliwych zachęcam do przeczytania książki WSPÓLNY JĘZYK w XXI wieku autorstwa Marka WÓJCICKIEGO str.212 lub Wspólny Język 2010 autorstwa Krzysztofa JASSEMA str.77

Najpierw licytacja jednostronna: licytacja zgodna z moją koncepcją licytacji takich rąk, a jest ona taka:

Sekwencja 1♣ – 1

  • Przy składzie 4 4♠ licytuj odwrotkę bo kiery są NAPEWNO UZGODNIONE
  • Przy składzie 3 4♠ licytuj naturalnie czwórkę pikową

Dzięki temu piki jeśli się uzgodnią będą grane z silnej ręki a równocześnie nie wyklucza to uzgodnienia kierów w sposób naturalny. Ryzyko jest takie że BA będzie grane ze słabej ręki ale zysk taki że łatwiej będzie uzgodnić piki.

Sekwencja 1♣ – 1♠

  • Przy składzie 4♠5 licytuj masz wybór : odwrotkę lub 2 w zależności czego chcesz się dowiedzieć
  • Przy składzie 3♠ 5 licytuj naturalnie kiery

Dlaczego tak myślę?

Dlatego że w powyższym diagramie słaba odpowiedź na odwrotkę (2) zmusza nas do zalicytowania pików z czwórki (i w przypadku trzech tylko pików u odpowiadającego ma on kłopoty), a silna odpowiedź 2♠ ustawia kontrakt pikowy ze słabszej ręki. Zrezygnowanie z Odwrotki na rzecz naturalnego zgłoszenia koloru pikowego pozwala na ustawienia pików z dobrej ręki i nie wyklucza uzgodnienia kierów sposobem naturalnym. Efektem ubocznym jest też to że po słabej odpowiedzi na odwrotkę 2, nasze 2♠ wskazuje jednoznacznie na 5+♠ (bo nie zalicytowaliśmy 1♠).

Teraz jak należy licytować po interwencji przeciwnika 1?

Najczęstszym błędem w tym rozdaniu było zapominanie że po interwencji 1 mamy do dyspozycji dodatkową odzywkę sprzedającą za jednym zamachem OBYDWA starsze kolory a jest nią KONTRA. Wielu klubowiczów licytowało bezmyślnie 1 (poprawnie jeśli by nie było interwencji). Po zastosowaniu Kontry uzgodnienie pików nie stanowiło problemu.

Na koniec pokażę jak nie stosowanie się do powyższych zasad doprowadziło do komplikacji:

  • 1  z obydwoma starszymi czwórkami to ukrycie czwórki pików, nawet w składzie 54 w starszych warto kontrować (zwłaszcza przy 5♠/4  i słabej ręce)
  • 2  Odwrotka zamiast zwykłego 1♠
  • 2 po kontrze znowu mamy do dyspozycji dwie dodatkowe odzywki: PAS i REKONTRA. Rodzi się pytanie jak je wykorzystać: albo na uzupełnienie drabinki odpowiedzi na Odwrotkę o dwie najsłabsze odpowiedzi (pas=słaby na czwórce, rekontra = silny na czwórce) albo na unaturalnienie licytacji albo wg.zasady „Polacy-nic się nie stało – licytujemy jak bez kontry). Brak ustaleń w indywiduelu rodzi wątpliwości co do znaczenia odzywki 2
  • 3♣ wygląda naturalnie bo nie warto ujawniać 4ki pików skoro partner nie może mieć (bo nie skontrował wejścia)
  • 3♠ całkowity rozjazd , niejasne, jeden licytuje naturalnie , drugi nie rozumie co autor miał na myśli
  • 4 xx kontrakt idący ale trzeba wyciągnąć wnioski z licytacji bo inaczej wpadamy za 1000 i tak się stało w tym rozdaniu.