Witam. Dziś po raz już czwarty zajmiemy się zastosowaniem użytecznej konwencji MAGISTER. Postaram się na kilku przykładach wyjaśnić do czego służy i jak używać. Niestety na początek trochę nudnej teorii ale bez tego ani rusz.
Po naszym otwarciu 1 ♣ lub 1♦ i odpowiedzi starszym kolorem często otwierający wycofuje się z licytacji przez zalicytowanie 1BA. Jaką zatem wybrać odzywkę żeby Otwierający nie spasował (jeśli mamy silną kartę i wiemy że trzeba grać końcówkę) lub nie smakuje nam 1BA z różnych powodów (mamy singla albo dużo kierów albo mamy skład niezrównoważony ale z dłuższym longerem treflowym itd, itp)
Odzywka która zapewnia nam bezpieczeństwo jest właśnie 2♣ (najczęściej sztuczna-ale czasem z długimi treflami) która jest pytaniem o siłę i fit w kolorze kierowym.
Zadajemy Magistra właściwie z trzema typami rąk:
- karta inwitowa (10-12 PC z co najmniej pięcioma kierami – w celu grania 2♥ lub 4♥
- dowolny GF z co najmniej czwórką kierową – w celu sprawdzenia która końcówka jest najbardziej sensowna (4♥ czy 3BA)
- skład niezrównoważony 4♥ i 5/6♣ z którymi chcemy zamienić kiepskie 1BA na dobre 3♣ (7-11 PC)
1♣/♦ – 1♥
1BA – 2♣
?
Odpowiedzi są drabinkowe i sztuczne:
- 2 ♦ – słaby bez fitu
- 2 ♥ – słaby z fitem
- 2 ♠ – silny z fitem
- 2BA – silny bez fitu
Jak może potoczyć się dalsza licytacja zależy od siły naszej ręki i jaka odpowiedź padnie na zapytanie 2♣. Trzeba pamiętać, że każda TRZECIA odzywka pytającego Magistrem (oprócz powtórzenia swojego pierwszego koloru- inwitowe 10-11PC na piątce i zalicytowania 3♣ – do pasa ) JEST FORSINGIEM DO DOGRANEJ.
Mechanizm działania MAGISTRA zilustruję przykładami po odpowiedzi 1♥. Warto wiedzieć że nie używamy magistra ze słabą ręką i długimi kierami. Po prostu powtarzamy kolor pierwszej odpowiedzi i jest to do pasa.
Na tym przykładzie widać że odpowiadający mając kartę inwitową dającą szansę na końcówkę jeśli partner ma fit i ma górę tego co może mieć a więc ok 14 PC. Tutaj nie udało się i gramy 2♥ albo jeśli partner zniesie nasze 2♥ to pasujemy.
Tutaj powinniśmy spasować i najpewniej wygramy bez trudu, możemy zainwitować poprzez 3♥ ale to ryzykowne z 10 PC (tak się można zachować mając np więcej kierów). Odpowiedzi słabe (z fitem albo bez fitu) nie wprawią nas w euforię ale odpowiedzi silne (14-17 PC) to już inna polka. Zwłaszcza z fitem my mając 10-12 PC przesądzimy końcówkę a z kartą GF możemy zaproponować nawet szlemika zaczynając serię cuebidów lub pytając o asy.
W tym rozdaniu nie może być mowy o szlemiku bo my jesteśmy za słabi ale końcówka to obowiązek.
W tym rozdaniu Partner nie ma fitu ale jest silny więc możemy się pokusić na zagranie końcówki bezatutowej. Partner mógłby wprawdzie otworzyć licytację odzywką 1BA ale nie wszyscy lubią otwierać na składzie 5422 a czasem mając 15-17 PC i singla po prostu nie mogą.
W powyższym przykładzie licytujemy magistra wiedząc od początku że będziemy grać końcówkę ale chcemy sprawdzić czy na swoje 1BA partner nie ma niewylicytowanych wartości. wiedząc że Partner NIE MOŻE SPASOWAĆ. Możemy również nie bawić się w ceregiele i od razu zalicytować 3BA.
Na koniec przykład w którym mamy z boku długie trefle i chcemy zagrać w ten kolor bo wydaje nam się że będzie to kontrakt lepszy niż 1BA.
I to by było na tyle. Po odpowiedzi 1♠ oraz w kilku innych sekwencjach odpowiedzi na wysokości jednego można również zastosować magistra i kontynuacje będą podobne.
Pozdrawiam
Jacek – klimaPL
11 czerwca 2018