Witam ponownie. Dziś trafiło się rozdanie z Nestorem który zdecydował się na wejście w pozycji drugiego obrońcy po otwarciu przeciwnika , pasie Partnera i pozytywnej licytacji Odpowiadającego. Jest to szczególna pozycja do której gracze  a w tym nasi Klubowicze nie przywiązują wagi i licytują w oparciu o ogólne zasady licytacyjne a więc w miarę naturalnie . Jest to postawa rutynowa, konserwatywna, ale niestety niezbyt nowoczesna szczególnie w pozycji która się dzisiaj zdarzyła. A więc do dzieła:

Rozdanie przeciętne, dwóch graczy ma po 11 PC , wygląda że mogą następować cztery pasy. I tu niespodzianka, po przeglądnięciu wyników odkryłem że 4  x pas nastąpił tylko na jednym stole. Gracz N spasował na 7 stołach , na 12 stołach nastąpiło otwarcie 1!c. Po otwarciu 1!c odpowiadający zawsze licytował 1BA ponieważ nie miał starszych czwórek a miał dostateczną siłę.

Krótka analiza ręki N pokazuje że jedynie reguła 15 pozwala otworzyć licytację.( reguły 20 i 26 wskazują brak otwarcia). Cztery pasy pozwoliły parze NS uzyskać rezultat 85% ponieważ tylko 3 pary wygrały 1BA za 90 a reszta grających przegrała swoje kontrakty.

Teraz wracam do mojego stołu na którym po otwarciu 1!c i odpowiedzi 1BA jako jedyny na sali mój Partner z 11 PC i piątką kar postanowił walczyć , reszta graczy w tej pozycji spasowała.

Jest to pozycja trudna dla licytującego obrońcy ponieważ musi licytować po pasie Partnera na wysokości dwóch i do tego może podejrzewać że da się sfitować któryś ze starszych kolorów.

Wynika to z faktu że odpowiadający zalicytował 1BA a więc nie ma starszych czwórek i jeśli otwierający też nie ma starszych czwórek to mamy prawie 100% pewności że mamy sfitowany któryś ze starszych kolorów. Akurat w tym rozdaniu nie mamy starszych czwórek które pozwoliły by myśleć o zagraniu starszego koloru 4-4 ale system licytacyjny powinien być tak skonstruowany żeby to było możliwe. W związku z tym najlepiej jest ustawić odzywki wg schematu jak po otwarciu 1BA. Tak też zostało to zrobione i jest w KK oraz w opisie w pdf  na str 66.

Drabinka jest następująca:

kontra = 5+ młodsza nieznana i dokładnie czwórka starsza

2!c= obydwa starsze kolory w składzie co najmniej 44 lub lepiej

2? = MULTI czyli jeden starszy nieznany longer co najmniej sześciokartowy

2? = 5+? wraz z czwórką młodszą

2? = 5+?  wraz z czwórką młodszą

Zatem walczący Pan Marek1943 powinien spasować a zalicytował naturalne 2? a ja chcąc być w zgodzie z systemem zalicytowałem najbliższy fit do domniemanej szóstki Partnera. Wylądowałem w humorystycznym kontrakcie na sześciu atutach ( notabene zrealizowałem ten kontrakt). Na uwagę skierowaną do Partnera że nie przestrzega systemu usłyszałem zdumiewającą ripostę: cytuję w pisowni oryginalnej:

 ” marek1943: gram wj- b/ Twoich licencji i proszę o szac”-koniec cytatu

Domyślam się że Panu Markowi chodziło o szacunek i ten niewątpliwie mu się należy ale tylko ze względu na wiek a nie na wiedzę i podejście do przestrzegania systemu w Klubie PBC. Jeśli któryś z naszych kolegów klubowiczów nie chce lub nie może dostosować się do zwyczajów panujących od lat w turniejach PBC to ma trzy wyjścia:

1. nie zapisywać się do turniejów  PBC

2. przeczytać ze zrozumieniem system skrócony lub opis systemu w pdf (wszystkie pliki są na stronce www.gagusia.pl ) i stosować zawarte tam zapisy. Jeśli coś jest niejasne to zapytać bardziej doświadczonych kolegów , napisać maila do mnie lub Gagusi  albo zatelefonować do mnie.

3.Ostatnia deska ratunku to OSTRZEGAĆ w każdej rundzie PARTNERA i PRZECIWNIKÓW że nie znamy systemu i prosimy o wyrozumiałość i granie najprościej jak to możliwe.

Poza tymi radami jest jeszcze ostatnia rada. USTAWIAJCIE W KAŻDEJ rundzie Kartę Konwencyjną ( metody ustawiania i instrukcje obsługi wiszą na stronie głównej PBC. www.gagusia.pl)

W karcie konwencyjnej są zawarte podpowiedzi co oznaczają odzywki i na dodatek wyświetlają się PRZED wykonaniem odzywki.

I to by było na tyle, pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL