Witam. Dziś rozdanie w którym po bloku przeciwników strona otwierająca nie potrafiła uporać się z prawidłową licytacją i to z kilku powodów. Taki blok powoduje powstanie pozycji Konwencji Lebensohla o ile odpowiadający jest słaby i chce zagrać TYLKO na wysokości trzech w kolor albo jest silny i ma drugi starszy kolor 4+ i ma lub nie ma trzymania w kolorze bloku. Ma do dyspozycji dwie możliwości:
- jeśli chce grać kontrakt na wysokości TRZECH to MUSI przejść przez 2BA (sztuczne-wcale nie do gry) i Partner MUSI zalicytować (o ile nie ma WIELKIEGO TREFLA) automatyczne 3♣ i potem spasować odzywkę w kolor niższy od koloru bloku.
- jeśli ma 13+PC i ma co najmniej czwórkę w drugim starszym kolorze to ma znowu dwa wyjścia :
- jeśli trzyma kolor interwencji MUSI przejść przez 2 BA i później zgłosić kolor przeciwnika lub 3BA( sztuczne) wskazując silną wersję Lebensohla
- jeśli NIE trzyma koloru interwencji a ma 13+PC co najmniej 4+ w drugim kolorze starszym to powinien SKONTROWAĆ kolor interwencji i później zalicytować swój kolor starszy , już z piątki.
Inne akcje własnym kolorem są w sile INWITU czyli do 12 PC nawet jeśli są z przeskokiem ( w przypadku pików). To rozwiązanie ustawione w WJ PBC nie jest jedynym możliwym (ale łatwym do zapamiętania bo Lebensohl jest albo słaby albo silny). Część brydżystów uważa że lepiej żeby odzywki na wysokości trzech odpowiadającego FORSOWAŁY a więc po bloku 2♠ odzywka 3♥ forsowałaby do końcówki a inwity znajdowały by się w kontrze lub w 2BA. Takie ustawienie mnie się nie podoba ale kto wie czy nie jestem w mniejszości. Tak czy siak w KK inwity są w bezpośredniej odzywce na wysokość TRZECH. A teraz do rzeczy: jak dawali sobie nasi klubowicze w rozdaniu?
Tutaj Marek nie potrafił sprzedać koloru kierowego i wylądowaliśmy w końcówce karowej tracąc czapową końcówkę kierową. Zalicytowanie koloru przeciwnika WYKLUCZA posiadanie nawet czwórki w drugim kolorze starszym, do tego służy KONTRA lub LEBENSOHL. Podobny błąd popełniła wielokrotnie przywoływana windy21:
Za swój brak wiedzy nie została dostatecznie ukarana ponieważ opozycja wybawiła ją z kłopotów i za pobranie 100 za wpadkę miała prawie średni zapis. Kilku parom pozwoliła opozycja zagrać końcówkę kierową (idzie 11 lew) ale inne pary stanęły w końcówce karowej zarówno po otwarciu 1♣ jak 1♦ i do wygrania potrzebne było trafienie rozkładu kar. Kilka par zalicytowało inwitowe 3♥ tak naprawdę mając nieco za dużo na tą odzywkę.
Tej parze się upiekło bo z pomocą przeciwników doszli do idącej końcówki a przeciwnicy przysnęli i nie bronili 4♠.
Najbliżej dobrej licytacji była para ed_pl z janunio gdzie po PRAWIDŁOWEJ KONTRZE edek zalicytował trafne 3♥ z trójki (powinien mieć czwórkę- ale jak sie nie ma co się lubi to się lubi co się nie lubi).
Łatwiej by było po otwarciu 1♦ na składzie 44 młode ( sam preferuję takie rozwiązanie ale w naszym klubowym systemie to rozwiązanie nie przeszło). Wtedy licytacja wyglądała by tak:
1♦ – (2♠) – X -pas –
3♣ – pas – 3♥ -pas –
4♥ – pas – pas-pas