Witam. Dziś rozdanie w którym po bloku przeciwników strona otwierająca nie potrafiła uporać się z prawidłową licytacją i to z kilku powodów. Taki blok powoduje powstanie pozycji Konwencji Lebensohla o ile odpowiadający  jest słaby i chce zagrać TYLKO na wysokości trzech w kolor albo jest silny i ma drugi starszy kolor 4+ i ma lub nie ma trzymania w kolorze bloku. Ma do dyspozycji dwie możliwości:

  • jeśli chce grać kontrakt na wysokości TRZECH to MUSI przejść przez 2BA (sztuczne-wcale nie do gry) i Partner MUSI zalicytować (o ile nie ma WIELKIEGO TREFLA) automatyczne 3? i potem spasować odzywkę w kolor niższy od koloru bloku.
  • jeśli ma 13+PC i ma co najmniej czwórkę w drugim starszym kolorze to ma znowu dwa wyjścia :
  1. jeśli trzyma kolor interwencji  MUSI przejść przez 2 BA i później zgłosić kolor przeciwnika lub 3BA( sztuczne) wskazując silną wersję Lebensohla
  2. jeśli NIE trzyma koloru interwencji a ma 13+PC co najmniej 4+ w drugim kolorze starszym to powinien SKONTROWAĆ kolor interwencji i później zalicytować swój kolor starszy , już z piątki.

Inne akcje własnym kolorem są w sile INWITU czyli do 12 PC nawet jeśli są z przeskokiem ( w przypadku pików). To rozwiązanie ustawione w WJ PBC nie jest jedynym możliwym (ale łatwym do zapamiętania bo Lebensohl jest albo słaby albo silny). Część brydżystów uważa że lepiej żeby odzywki na wysokości trzech odpowiadającego FORSOWAŁY a więc po bloku 2? odzywka 3? forsowałaby do końcówki a inwity znajdowały by się w kontrze lub w 2BA. Takie ustawienie mnie się nie podoba ale kto wie czy nie jestem w mniejszości. Tak czy siak w KK inwity są w bezpośredniej odzywce na wysokość TRZECH. A teraz do rzeczy: jak dawali sobie nasi klubowicze w rozdaniu?

Tutaj Marek nie potrafił sprzedać koloru kierowego i wylądowaliśmy w końcówce karowej tracąc czapową końcówkę kierową. Zalicytowanie koloru przeciwnika WYKLUCZA posiadanie nawet czwórki w drugim kolorze starszym, do tego służy KONTRA lub LEBENSOHL. Podobny błąd popełniła  wielokrotnie przywoływana windy21:

Za swój brak wiedzy nie została dostatecznie ukarana ponieważ opozycja wybawiła ją z kłopotów i za pobranie 100 za wpadkę miała prawie średni zapis. Kilku parom pozwoliła opozycja zagrać końcówkę kierową (idzie 11 lew) ale inne pary  stanęły w końcówce karowej zarówno po otwarciu 1? jak 1? i do wygrania potrzebne było trafienie rozkładu kar. Kilka par zalicytowało inwitowe 3? tak naprawdę mając nieco za dużo na tą odzywkę.

Tej parze się upiekło bo z pomocą przeciwników doszli do idącej końcówki a przeciwnicy przysnęli i nie bronili 4?.

Najbliżej dobrej licytacji była para  ed_pl   z  janunio  gdzie po PRAWIDŁOWEJ KONTRZE edek zalicytował trafne 3? z trójki (powinien mieć czwórkę- ale jak sie nie ma co się lubi to się lubi co się nie lubi).

Łatwiej by było po otwarciu 1? na składzie 44 młode ( sam preferuję takie rozwiązanie ale w naszym klubowym systemie to rozwiązanie nie przeszło). Wtedy licytacja wyglądała by tak:

1? – (2?) – X -pas –

3? – pas – 3? -pas –

4? – pas – pas-pas