Witam ponownie. Dziś przedstawiam Wam rozdanie w którym tylko dwie pary dobiegły do szlemika ale tylko jedna w elegancki sposób.

Wielu graczy na pozycji S licytowało 3BA w pierwszym okrążeniu nie bacząc że to w naszym systemie oznacza 13-15 PC z fitem 3 kartowym w składzie 4333 bez ambicji szlemikowych ale o tym później.

Na powyższym diagramie licytacja przebiegała wzorowo: 1!s nie pozostawia wątpliwości, 2!c co już wielu kolegów wie oznacza forsing do dogranej z fitem lub bez fitu lub z treflami (czasem oznacza również 6!c w sile 9-11 PC ponieważ bezpośrednio 3!c po 1!s to Bergen z fitem). Teraz następuje ocena czy ręka jest nadwyżkowa czy nie. Część graczy powtarzała piki sygnalizując słabą rękę ale na 6 pikach (na 5ciu należy zalicytować ze słabą ręką sztuczne 2?).

Druga część graczy uznawała że mają rękę nadwyżkową i wybierała inną odzywkę. Były to odzywki 2BA , 3!s( za słaby kolor) .Większość dobiegała do końcówki ale para z diagramu doskonale licytowała do szlemika licytując rewers 3?. Licytujący 3? za jednym zamachem upiekł dwie pieczenie:powiadomił Partnera że ma kartę lepszą niż zwykłe 12 PC , sprzedał że ma pięć trefli i chce czegoś więcej niż  grać końcówkę. Hanial zorientowała się że do BA kiepsko mogą trzymać kiery i podniosła do 4!c a potem jeszcze dopchnęła szlemika.BRAWO, BRAWO, BRAWO.

A teraz łyżka dziegciu. Niestety zbyt wielu repetowało 3BA w pierwszym okrążeniu. Pamiętajcie :Jeśli chcecie  zagrać 3BA po otwarciu Partnera  starszym kolorem zalicytujcie najpierw 2!c i potem po jakiejkolwiek odzywce  partnera zalicytujcie 3BA. Będzie i wilk syty i owca cała.

 

I to by było na tyle na dziś.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL