Witam ponownie . Dzisiaj na tapecie znana i ceniona konwencja Drury , zastosowanie i pułapki wynikające z niezrozumienia. Na początek przykład perfekcyjnego zastosowania a dopiero potem inne kontynuacje bez Drury i przykłady nieporozumień.

Krótkie omówienie: Gracz N mimo 11 PC nie ma otwarcia (temat ten wraz z uzasadnieniem przedstawiłem wczoraj w podobnym rozdaniu ) . W związku z tym otwierającym stał się gracz S i ponieważ był na 3ciej ręce to otwarcie 1!s jest bezsporne. Należy zauważyć że do otwierania starszym kolorem po dwóch pasach  wystarczy ok. 8PC ale za to na ładnym kolorze z figurami (otwieranie na podlimicie i ze słabym kolorem jest szkodliwe ze względu na możliwość wywołania złego wistu u Partnera).

Tak obniżony limit otwarcia MUSI spowodować niezwykłą ostrożność wcześniej pasującego Partnera. Nie powinno być mowy np. na skokowe licytowanie końcówki nie mając pewności czy otwierający ma pełnowartościowe otwarcie czy też podlimitowe na wist.

Do ustalenia jaką rękę posiada Partner w pokazywanej pozycji służy sztuczne pytanie  2!c – Konwencja DRURY: odpowiedzi są następujące :

2!d = całkowicie  sztuczna odzywka mówiąca =mam 11-14 PC , normalne otwarcie na piątce pików ( lub kierów jeśli otwarcie było tym kolorem)

2 w kolor otwarcia = podlimitowe 8-11 PC ale za to z dobrym kolorem

2-3 w kolor lub 2BA = mam 15-17 PC i mam głoszone kolory

Konwencja Drury pozwala nie zgadywać czy idzie końcówka czy należy zakończyć licytację na częściówce.

Uzupełnieniem  pytania 2!c jest  skok na 2BA zamiast Drury i wskazuje to maksimum pasa ale najczęściej z fitem czterokartowym.

Po tym wstępie zanalizujmy odzywki z diagramu pokazanego wcześniej. 2!c = Drury –> odpowiedź= mam 11-14 PC–> 3!s INWIT –> pas= nie mam z czym dopchnąć.

PERFEKCYJNIE i trafnie, idzie tylko 140.

DRURY można zastosować w OBRONIE po wejściu Partnera starszym kolorem na wysokości jednego.Odpowiedzi są identyczne jak po otwarciu na trzeciej ręce.

A teraz przykłady licytacji par które nie znały Drury albo nie chciały zastosować ze strachu przed niezrozumieniem oraz przykłady zabawnych akcji.

2BA po pasie nie może być bez fitu bo było by to swoiste harakiri, bezsensowne i zabierające przestrzeń , w moim pojęciu ręka bardziej nadaje się na Drury 2!c bo jest niżej i przyniesie więcej informacji. Najwyraźniej gracz na pozycji S nie zrozumiał intencji albo zaryzykował że 2BA będzie lepsze niż 3!s.

Tu zabawny pas na ewidentne DRURY, czas na poczytanie systemu graczu komsik inaczej będzie wstyd.

Gracz Marian111s prawdopodobnie uważa że otwarcie 1!s na trzeciej ręce zawsze jest pełnowartościowe ale tak się grało w latach 70 poprzedniego stulecia i od tego czasu agresywność licytacja znaczne wzrosła. Ale nawet gdyby tak grał to nie ma na skok na 4!s bo ma za krótki fit.

Wydaje mi się że zwykłe podniesienie w takim rozdaniu to trochę za bojaźliwe ponieważ jeśli Partner ma nawet skromnie 14 PC  a my mamy 11 PC to już prawie końcówka a po podniesieniu tylko do  2!s otwierający prawdopodobnie spasuje.

I na koniec jakże zbyt często nadużywanie otwarcia z 11 PC na pierwszej ręce które bardzo często prowadzi do bezszansownych końcówek.

I to by było tyle na dziś, stosujcie jak najczęściej DRURY a wyniki w % będą rosły jak ciasto drożdżowe.

Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL