Witam ponownie. W dzisiejszym turnieju 14 lutego 2018 roku przyszło rozdanie nr 7 w którym gracze mieli kłopoty z ustaleniem prawidłowego otwarcia.

Niestety wielu kolegów otworzyło niepoprawnie 1. W związku z tym przypominam że 1 z czwórki otwieramy tylko wtedy gdy nie ma możliwości otwarcia 1♣ lub 2♣ .

Poniżej poprawne otwarcie i przykłady złych otwarć .

Powyżej przykład poprawnego otwarcia i w miarę poprawnej odpowiedzi będącej próbą uzgodnienia starszego koloru.

Dla równowagi następne przykłady wadliwych otwarć w tym  samym rozdaniu:

Otwarcie 3BA to tzw. Gambling czyli pełny siedmiokart młodszy bez bocznego dojścia, Partner pasuje tylko trzymając wszystkie pozostałe kolory a znosi w 4♣ w pozostałych przypadkach.

Bardzo wielu graczy otworzyło 1♣ mimo 12 PC( a potrzeba 15PC) i dużo łatwiej się z takim otwarciem zgodzić niż z otwarciem 1. Zapewne gracze założyli że brak PC jest rekompensowany wydłużeniem koloru treflowego. Mnie taka argumentacja nie przekonuje podobnie jak w przypadku otwierania mocnym treflem poniżej 17 PC.

Na koniec nic nadzwyczajnego: przykłady otwarć z  wczorajszego turnieju gdzie pokazuję poprawne otwarcia z tego tematu.

 

 I na koniec poniżej ZŁE OTWARCIE na składzie treflowo-karowym: POPRAWNE jest oczywiście otwarcie 1♦  z czwórki bo mamy za mało na otwarcie 1♣( potrzeba 15+ PC) a nie mamy na otwarcie 2♣ z braku starszej czwórki pomimo 11-14 PC.

I to by było na tyle na dziś.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL