Witam ponownie. W dzisiejszym turnieju 14 lutego 2018 roku przyszło rozdanie nr 7 w którym gracze mieli kłopoty z ustaleniem prawidłowego otwarcia.

Niestety wielu kolegów otworzyło niepoprawnie 1?. W związku z tym przypominam że 1? z czwórki otwieramy tylko wtedy gdy nie ma możliwości otwarcia 1? lub 2? .

Poniżej poprawne otwarcie i przykłady złych otwarć .

Powyżej przykład poprawnego otwarcia i w miarę poprawnej odpowiedzi będącej próbą uzgodnienia starszego koloru.

Dla równowagi następne przykłady wadliwych otwarć w tym  samym rozdaniu:

Otwarcie 3BA to tzw. Gambling czyli pełny siedmiokart młodszy bez bocznego dojścia, Partner pasuje tylko trzymając wszystkie pozostałe kolory a znosi w 4? w pozostałych przypadkach.

Bardzo wielu graczy otworzyło 1? mimo 12 PC( a potrzeba 15PC) i dużo łatwiej się z takim otwarciem zgodzić niż z otwarciem 1?. Zapewne gracze założyli że brak PC jest rekompensowany wydłużeniem koloru treflowego. Mnie taka argumentacja nie przekonuje podobnie jak w przypadku otwierania mocnym treflem poniżej 17 PC.

Na koniec nic nadzwyczajnego: przykłady otwarć z  wczorajszego turnieju gdzie pokazuję poprawne otwarcia z tego tematu.

 

 I na koniec poniżej ZŁE OTWARCIE na składzie treflowo-karowym: POPRAWNE jest oczywiście otwarcie 1?  z czwórki bo mamy za mało na otwarcie 1?( potrzeba 15+ PC) a nie mamy na otwarcie 2? z braku starszej czwórki pomimo 11-14 PC.

I to by było na tyle na dziś.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL