Witam. Powodem do napisania tego artykułu jest nieznajomość zasad licytacji po naszym otwarciu i interwencji przeciwnika.

ZASADA jest JASNA:

  • po własnym otwarciu i interwencji przeciwnika kolorem bez przeskoku, zalicytowanie WŁASNEGO KOLORU na wysokości DWÓCH jest NIEFORSUJĄCE, do gry i wymagany jest kolor pięciokartowy.
  • po własnym otwarciu i interwencji przeciwnika kolorem bez przeskoku, zalicytowanie WŁASNEGO KOLORU na wysokości JEDNEGO LUB TRZECH FORSUJE na co najmniej jedno okrążenie.

Jak należy zatem się zachować mając większą siłę a zalicytowanie własnego koloru wypada na wysokości dwóch?

NALEŻY zgłoszenie swojego koloru poprzedzić KONTRĄ. Dawno temu swobodne, niewymuszone zgłoszenie swojego koloru na dowolnej wysokości było forsujące ale te czasy odeszły w zapomnienie. Klubowicze, zwłaszcza starsi jednak trzymają się tych starych przyzwyczajeń i dziwią się potem że Parter ich nie zrozumiał.

Zgodnie z powyższymi zasadami odzywka 2? nie forsuje i tylko dzięki układowi gracz S nie spasował ze swoją granicznie minimalną ręką.

Poniżej prawidłowa licytacja – KONTRA typu sputnik (może być z czwórką albo z piątką i siłą 11+PC)

Na sam koniec licytacja bezradna z gatunku „ja wiem lepiej i chcę rozgrywać”. Tak zalicytowało 7 graczy co źle świadczy o jakości gry. Posiadanie podwójnego zatrzymania w kolorze interwencji nie usprawiedliwia takiej akcji i pary tak licytujące zostały słusznie ukarane zapisem 9% wywalając się po ataku treflowym, podczas gdy w kiery idzie 11-12 lew.

pozdrawiam

Jacek – klimaPL

4 kwietnia 2019 r.