Witam. Dziś analiza rozdania które wzbudziło wiele emocji wśród klubowiczów co do sposobu licytacji. Pojawiały się na czacie turnieju nieostrożne wpisy (należy uważać w czasie rundy gdzie się pisze) a najlepiej zachować całkowity spokój i milczenie żeby nieostrożnie nie ujawnić ważnej informacji dla innych graczy. Najpierw mój stolik z wyjaśnieniem co i jak.

Mam taki zwyczaj że z 17 PC w składzie 5 starszy i 4 młodszy otwieram 1!c bo po otwarciu 1 w kolor nie ma jak ujawnić siłę 15-17 PC (skok kolorem w drugim okrążeniu wymaga składu 55). Oczywiście nie potępiam graczy którzy licytują jak Pan Bóg przykazał 1 w starszy a potem się ratują skokiem czwórką boczną albo licytują ryzykownie 2 w drugi kolor (nieforsująco). Alternatywnie można uzgodnić z partnerem że nowy kolor na wysokości 2 forsuje na jedno okrążenie.

Wracając do rozdania, otworzyłem jak widać zgodnie ze swoimi przyzwyczajeniami i przez chwile zastanawiałem się czy ujawnić Silnego trefla na pikach czy zadać Odwrotkę. Zwykle zadaję Odwrotkę nie ujawniając swojego longera tylko jak mam czwórkę w kolorze Partnera ale dziś w PIĄTEK 13 tego coś mnie tknęło i zdecydowałem się na Odwrotkę i potem na Blackwooda. Na wysokości 5 niewiele się dowiedziałem poza tym że mój Partner ma co najmniej 11 PC i sześć kierów i 2 wartości z pięciu . Niestety Blackwood z mojej ręki nie był dobrym rozwiązaniem bo na 11 PC Partner mógł nie mieć króla pik czy króla karo (2 asy to 8 PC dama trefl to już 10PC i jakiś walet to 11 PC). Jednym słowem musiałem zgadywać  bo następne pytanie Blackwwoda jest o damę a ja ją miałem. Główkowałem czy lepsze będzie 6 BA,  6!h czy 7!h i zdecydowałem że 6!h powinno i tak przynieść zysk. Partner rozgrywał przyzwoicie i za 13 lew dostaliśmy 80%.

Postanowiłem zerknąć jak inni sobie radzili w tym rozdaniu. NIE RADZILI SOBIE!!!. A jak sobie nie radzili to poniżej:

  • 9 na 22 pary zagrały jedynie końcówkę
  • 3 zrolowało czapowe 6-7!s na kiepskiej rozgrywce
  • 2 wzieło 12 lew
  • 2 wygrało szlema zalicytowanego pokerowo (abu idzie abu nie idzie)

Teraz przykłady gdzie smutne jest to jak trudne są prawidłowe odpowiedzi na Blackwooda.

5!d to wg naszego klucza 0-3 wartości więc 6!h może być bez 2 asówi na dodatek bez króla atutowego. 7!h to już cyrkowe ale bardziej uzasadnione. Taki sobie pokerek.

Tutaj pytanie Blackwwoda z wygodniejszej ręki bo odpowiedzi łatwiej dopasować do własnej ręki ale 5!h to 2 wartości bez damy atu. Prawidłowa odpowiedź to 5!d ( 0-3 wartości ). Po odpowiedzi 5!d następne 5!s dało by odpowiedź 6!c=mam damę kier i nie mam króla bocznego i wtedy szlemik byłby zalicytowany prawie perfekcyjnie. Ale i ta droga nie byłaby optymalna bo można było uzgodnić kiery skokiem na 4!c (splinter) i potem dopiero Blackwood.

Tu bamika  niespodziewanie wycofała się ze szlemika???? Dlaczego? Karta zasługuje na coś więcej niż końcówkę. W tym momencie 4!c to na pewno cuebid i byłoby cacy.

Tu podobnie jak na moim stole , po 5!h niewiele wiemy i trzeba zgadywać.

Pokerek.

Blackwood to trudna do spamiętania konwencja: 5!s to 2 wartości z damą atu….prawie się zgadza ale niestety PRAWIE to duża RÓŻNICA bo ja widzę TRZY wartości.

I na tym kończę opis tego przecież nieskomplikowanego rozdania.

Pozdrawiam i do następnego.

Jacek – klimaPL