Witam. Dziś przedstawię mechanizm licytacyjny pozwalający odróżnić rękę inwitującą do szlemika od ręki minimalnej bez ambicji szlemikowych. Dwa rozdania które zilustrują ten mechanizm przedstawię poniżej ale wcześniej muszę przytoczyć jedną z NAJWAŻNIEJSZYCH zasad sztuki brydzowej. Brzmi ona tak:

Jeśli dotychczasowa licytacja wskazuje PEWNE GF ( jest sforsowana do końcówki ) to NIE zalicytowanie tej końcówki jest NADWYŻKOWE i wskazuje ambicje szlemikowe.

Efektem ubocznym tej reguły jest fakt że z ręką bez ambicji szlemikowych czy jakichś nadwyżek należy zalicytować końcówkę nawet z przeskokiem i nie będzie to forsujące.

Graliśmy poprawną końcówkę i Partner wziął 11 lew ponieważ obrońca odrzucił się od trefli. Nie wystarczyło rozgrywającemu odwagi na wpustkę po pierwszym wiście 2? w takiej oto końcówce:

Jeśli wprowadzisz w błąd Partnera co do swoich intencji to licytacja może potoczyć się niewłaściwie jak na diagramie  poniżej: to samo rozdanie ale inna licytacja i klęska gotowa.

Gracz S powinien zamknąć licytację 4? sygnalizując minimalną rękę z fitem bez ambicji szlemikowych. Ponieważ tego nie zrobił Otwierający pognał do szlemika i przegrał ponieważ złośliwe trefle się nie podzieliły.

Drugie rozdanie pokazuje właściwe intencje odpowiadającego:

11 PC na dwóch asach i ficie kierowym w sytuacji gdy licytacja ujawniła Wielkiego Trefla na kierach to na pewno szanse szlemikowe, należy więc NIE zamykać licytacji tylko zachęcić do szlemika przez 3?. ZASADA po otwarciu 1? jest taka:

PO ODPOWIEDZI POZYTYWNEJ (od 7 PC+) i ujawnieniu SILNEGO TREFLA końcówka MUSI BYĆ osiągnięta.

I to by było na tyle na dziś, do następnego tematu.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL