Witam ponownie.

Dziś ponownie wybór kontynuacji po otwarciu Partnera 1BA. Klubowicze nadal nie znają limitów i wybierają złe kontynuacje a niektórzy jak rasowi pokerzyści albo bezradne baranki licytują końcówkę w nadziei „jakoś to będzie”.W pokazywanym rozdaniu akurat nie dostają po łapach ale w 100 tak licytowanych rozdaniach  90 razy będą mieli kalafiora (dla niezorientowanych kalafior w brydżu nie ma nic wspólnego ze smacznym warzywem a określa zapis około ZERA).

Najpierw akcja naszego kolegi amada który najpewniej nie słyszał o bilansie rozdania i dojrzał szlemika po zwykłej licytacji Partnera. Gratuluję sokolego wzroku ale czas na okulistę albo nawet lepiej zapoznanie się z podstawami licytacji.

Teraz analiza pierwszej odpowiedzi po otwarciu Partnera 1 BA przy posiadaniu starszych kolorów co najmniej 54. Wybór odpowiedzi zależy przy takim składzie od posiadanych PC.

Z ręką inwitową ( przypominam że inwit po  1BA to 8 ładne PC do 9 PC) należy transferować dłuższy kolor i zgłosić naturalnie krótszy na najniższym poziomie.

I tak tutaj jeśli gracz S ocenił że ma rękę inwitową powinien poprowadzić licytację poprzez transfer:

1BA – 2?

2!s – 3? inwit na 5!s 4?

Przy odwrotnych kolorach licytacja powinna wyglądać następująco:

1BA -2?

2? -2!s inwit na 5? 4!s

Jeśli gracz S ocenił że ma rękę w sile forsingu do dogranej to powinien zrezygnować z transferu i zastosować Staymana w wersji Smolenia ( jeden z trzech wariantów Staymana).

Mniej więcej połowa licytujących wybrała Staymana a druga połowa przedzierała się przez transfer. Obie frakcje powinny poradzić sobie z dobiegnięciem do końcówki pikowej i ani trochę wyżej.

O ile po Staymanie nie było kłopotów bo otwierający posiadał czwórkę pików to po transferze gracze wykazywali się zagrywkami pokerowymi.

Skąd licytujący 4!s wiedział że Partner ma fit pikowy to tylko on wie.Poprawna licytacja w wersji inwitowej zaprezentowali gracze na następnym diagramie.

Na koniec przedstawię gracza który ma kłopoty z otwarciem.

Nie dość że otworzył bez podstaw 1!c to po nieokreślonej siłowo odpowiedzi 1!s wykombinował końcówkę i ciekawe co by miał do powiedzenia gdyby Partner miał skromne 7 PC i skład zrównoważony.

I to by było tyle na dziś.Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL