Witam ponownie.

Dzisiaj zajmiemy się problemem transferu na kolor starszy po otwarciu 1? i odpowiedzi negatywnej 1? .Niestety znowu ze smutkiem stwierdzam że wiedza o dalszych okrążeniach licytacji jest prawie zerowa.

Zaczynało się u wszystkich standardowo otwarciem 1!c i odpowiedzi 1!d. I na tym kończą się podobieństwa na różnych stołach.

Na diagramie powyżej pokazana jest samolubna i lekceważąca Partnera odzywka 3BA podczas gdy na transfer można mieć ZERO PC. Tak licytujący gracze powinni być zawieszeni od razu na jakiś czas w PBC bez ostrzeżeń za pomocą żółtych kartek.

W systemie jest zapisane i potwierdza to opis w KK że z rękami zrównoważonymi musimy zalicytować BEZ ATU na poziomie stosownym do posiadanej siły w PC. Dla przypomnienia podam wszystkie odpowiedzi po otwarciu 1!c i odpowiedzi negatywnej 1!d ponieważ dla wielu jest to wiedza tajemna i licytują 1BA ze słabym wariantem otwarcia 1!c (wychodząc z założenia że jak nie mają starszej czwórki to muszą zgłosić 1BA).

1!c – 1!d (najczęściej negat 0-6 PC ale może być 7-11PC na młodszym lub 16+ bez starszej czwórki)

?

1!h lub 1!s  = (NAWET Z NAJBLIŻSZEJ TRÓJKI JEŚLI OTWARCIE JEST 11-14 PC) najcżęściej 4+ naturalne

1BA  = 18-21(22) PC,  może zawierać starszą czwórkę lub nawet piątkę w składzie 5332

2BA = 22-24 PC , może zawierać starszą czwórkę lub nawet piątkę w składzie 5332

2!c = 15+ PC kolor co najmniej 5 kartowy !c

2!d = sztuczny FORSING do DOGRANEJ na nieznanym składzie (odpowiednik Acola w systemach naturalnych)

2!h lub 2!s = konstruktywne ale  nieforsujące naturalne zgłoszenie Mocnego Trefla 18+PC na co najmniej 5 karcie.

Teraz zajmiemy się ręką gracza na pozycji  S. Posiada on 21 oczek w składzie 4333 z TYLKO jednym asem. Te dwie okoliczności powodują że graniczna między rebidem 1BA a 2BA karta powinna być zakwalifikowana do słabszego rebidu a więc do 1BA.Tak postąpiło 13 graczy, 8 graczy wybrało 2BA.

Zajmijmy się rebidem 1BA i oczywistym TRANSFEREM na piki 2!h. I tu ze smutkiem stwierdziłem że wśród tych 13 graczy ani jeden nie zalicytował zgodnie z systemem. 

Na  diagramie pokazana jest licytacja nieprawidłowa ale bardziej sensowna niż pokazana na początku. Do uzgodnienia z przeskokiem koloru transferowanego potrzebne jest spełnienie dwóch warunków równocześnie :

1). Maksimum otwarcia a więc 21 PC

2). Fit CZTEROKARTOWY

Karta gracza S spełnia tylko 1 z tych warunków więc skok na 3!s jest wykluczony. Co zatem należy zrobić? Tu przychodzi z pomocą system w którym przewidziano taką sytuację.

Należy zalicytować 2BA . JEST TO sztuczna systemowa ODZYWKA WSKAZUJĄCA fit 3 kartowy z dwoma figurami starszymi oraz maksimum otwarcia.Również tutaj potrzebne jest spełnienie obydwóch warunków równocześnie.Te obostrzenia są podyktowane tym że licytujący transfer może posiadać kartę ZEROWĄ.

Przy okazji przypominam że zalicytowanie przez otwierającego koloru na wysokości trzech również informuje o ficie 4 kartowym, maksimum otwarcia i jest seminaturalne czyli wskazuje kolor lub wartości.

Zatem prawidłowa licytacja powinna wyglądać następująco:

1!c – 1!d

1BA -2!h

2BA- 3!h(ponowny transfer) lub 3!d jako wskazanie wartości

3!s- pas (ewentualnie 3BA/4!s dla ambitnych)

I to by było na tyle. Do następnego rozdania.

Pozdrawiam Jacek-klimaPL