Witam. Dziś chciałbym poruszyć temat otwarcia na trzeciej ręce i na czwartej ręce kolorem starszym. Czy takie otwarcie różni się od otwarcia na pierwszej i drugiej ręce? Odpowiedź brzmi: ABSOLUTNIE TAK. Różni się całkowicie i dalsza licytacja jest całkowicie inna, zwłaszcza zachowanie ODPOWIADAJĄCEGO który już  określił wstępnie swoją siłę uprzednim pasem !!!

Najpierw trochę słów o otwarciu na czwartej ręce. Zadano mi pytanie czy reguły otwarcia na czwartej ręce powinny się różnić od otwarcia na 1-2 ręce. Mało par zadaje sobie takie pytania koncentrując się na licytacjach jednostronnych na pierwszej czy drugiej ręce, rzadziej w licytacji dwustronnej, a jeszcze rzadziej  w obronie czy na wznówce lub reopen. Przewertowałem literaturę polskojęzyczną na temat otwierania na ostatniej ręce i nie znalazłem zadowalającej odpowiedzi. Popytałem więc kilku arcymistrzów czy w ich systemach jest coś na ten temat. Okazało się że poza stwierdzeniem że bloki mają nieco wyższe limity (8-14 PC) licytacja jest bez zmian. W związku z tym zacząłem przeglądać anglojęzyczne artykuły i znalazłem coś ciekawego na ten temat.

Larry Neil Cohen (ur. 14 kwietnia 1959 w Nowym Jorku) – amerykański brydżysta oraz autor książek o tematyce brydżowej. Przez długi czas jego brydżowym partnerem był Marty Bergen obecnie jego partnerem jest David Berkowitz. Nie będę się rozwodził nad jego dokonaniami ponieważ lista zwycięstw jest imponująca.

Napisał artykuł na temat jak otwiera na czwartej ręce i warto ten artykuł dla Was przetłumaczyć:

Reguła otwarcia na czwartej ręce mówi żeby otwierać jeśli suma PC i ilości pików przekracza 15. Jeśli mniej niż 15 daj sobie spokój ponieważ nie mając starszego koloru możesz przegrać walkę o zapis częściowy. Zasada ta jest nazywana „Zasadą Pearsona”

Teraz zapomnij o Regule 15 i aby otworzyć na czwartej ręce gdy masz 10,11 lub 12 PC zastosuj Regułę CRIFS (Cohen Rule in Four Seat) czyli Cohena reguła na czwartej ręce. Brzmi ona tak:

OCEŃ SWOICH PRZECIWNIKÓW 

Jeśli grasz przeciwko Jeffowi Meckstrothowi i Ericowi Rodwellowi (lub najlepszej parze w Twoim klubie) to przepasuj. Najprawdopodobniej uzyskasz najwyżej średni wynik bo musisz walczyć z parą ekspertów o każdą lewę. Jeśli spojrzysz na swoich przeciwników i zobaczysz Schlemiela i Schlimazela (lub najgorszą parę w swoim klubie) to otwórz licytację. Albo ich przepchniesz w licytacji i obłożysz albo ci wypuszczą lewkę lub dwie tak więc NIE PASUJ a twój rank niezawodnie wzrośnie.

Fajna i życiowa zasada. Ale powróćmy do rozdania, tam akurat nie było dylematu otwarcia bo otwierający miał 16 PC. Problem mieli ODPOWIADAJĄCY i różnie sobie z nim radzili. Jak wspomniałem licytacja po uprzednim pasie wygląda zupełnie inaczej niż przed pasem.

Po PASIE rezygnujemy z BERGENÓW na rzecz KOLOR+FIT, stosujemy SZTUCZNE 2? (pytanie DRURY) i 2BA jest odpowiednikiem Drury tyle że z fitem czterokartowym. To tyle co napisałem w OPISIE SYSTEMU.

A jak ze stosowaniem w praktyce?? Zobaczcie sami już na poniższym i następnych diagramach.

Tomekkord zapewne nie wiedział że Bergeny spadają, Partner w pełnym niezrozumieniu uznał że to naturalne kara ale szczęśliwie się skończyło bo szło 11 lew w piki.


Tu tradycyjna metoda, poparcie w sile 8-10 PC bez fajerwerków, końcówka na zasadzie „a nuż się uda albo idzie”

Tutaj bardziej wyrafinowana metoda, co prawda 3? już kiepskie bo należało 4? (wszak Partner nie zahamował w 3?)

Z trudem można zakwalifikować 2BA jako inwitowe, ale trzeba docenić że zdzisek32  wie że po pasie 2BA jest z fitem 4kartowym (bo mamy Drury w arsenale z 3 kartowymi fitami) a przed pasem z 3kartowym o czym niewielu wie.

Tu kłania się szwoleżerska szarża, skuteczna i wróg pokonany.

Na maro73 zawsze mogę liczyć, eleganckie 2? DRURY, odpowiedź też poprawna, szybko , sprawnie i z sensem.

Ale już dość tego miodu i czas na łyżkę dziegciu.

Wiemy że WJ PBC ver.7.0 jest odporny na wszelkie błędy klubowiczów, wetan powinien wreszcie doczytać że 3? nawet po otwarciu czwarto-ręcznym jest nadal blokujące.

I na koniec tego wywodu ŚPIĄCA KRÓLEWNA.

Windy21 , obudź się, czas wstawać, królewicze czekają.

Pozdrawiam

Jacek – klimaPL