Witam. Moje wysiłki mające na celu uporządkowanie licytacji (w tym również po otwarciu 1? lub 1?)  przegrywają w klubie ze starymi przyzwyczajeniami klubowiczów.

Z uwagi na wiele różnych wersji Wspólnego Języka używanych w środowisku brydżowym,  w naszym klubie byliśmy zmuszeni do ustalenia JEDNEJ, może nie wszystkich zadowalającej wersji. To nieunikniona decyzja bo w klubie PBC rozgrywane są przede wszystkim TURNIEJE INDYWIDUALNE i zestawienia par są losowane w sposób przypadkowy a wiadomo że inaczej się gra na Wybrzeżu, inaczej w Małopolsce a jeszcze inaczej w Poznaniu i okolicach.

O licytacji po otwarciu kolorem starszym w licytacji jednostronnej pisałem niejednokrotnie ale jeden błąd jest nie do wyplenienia.

Jest to zalicytowanie końcówki w PIERWSZYM OKRĄŻENIU licytacji w odpowiedzi na otwarcie. Dotyczy to zarówno zalicytowania końcówki w kolor otwarcia jak i 3BA.

Tok myślenia tak licytujących klubowiczów jest następujący: MAM SIŁĄ i WIEM że idzie końcówka to ją licytuję. To fatalna koncepcja często stawiająca silnego otwierającego (który ma około 17 PC) przed decyzją co zrobić dalej.

Pasować, pytać o asy,  znosić w kolor ?

Pytanie jest o tyle zasadne że sekwencja 1? – 3BA  przyrzeka fit TRZYKARTOWY w składzie bez przebitki czyli 4333 i siłę 13-15 PC bez ambicji szlemikowych, a sekwencja 1? – 4?  to słaby BLOKINWIT na długim ficie , najczęściej 5 kartowym z siłą poniżej 8 PC.

W dzisiejszym turnieju zdarzyło się rozdanie w którym bardzo dużo klubowiczów zalicytowało niepoprawnie i o dziwo znalazło zrozumienie u Partnera który tak samo kiepsko zna WJ PBC.

Oto przykład jeden z wielu:

W pokazanym rozdaniu otwierający  może spasować  ale wielokrotnie mając singla lub pustego dubla z boku zniesie w końcówkę w kolor i będzie grał na siedmiu atutach przekonany że Partner ma fit trzykartowy.

Prawidłowa licytacja jest przedstawiona poniżej: 2 ? jest wieloznaczne (może być naturalne ale nie musi, może być z fitem albo bez fitu jeśli jest GF)

Otwierający po usłyszeniu 2? MUSI określić siłę i skład:

  • jeśli jest słaby 11-14(15) PC i NIE MA szóstki w kolorze otwarcia MUSI zalicytować sztuczne 2? (nawet jeśli ma czwórkę kierów)
  • jeśli jest słaby 11-14(15) PC i  MA szóstkę w kolorze otwarcia MUSI zalicytować NATURALNE 2?
  • jeśli jest silny 14(15)-17 PC  MUSI zalicytować cokolwiek innego np. 2BA lub kolor z przeskokiem

Jakie zalety ma to rozwiązanie nieco odmienne niż w standardzie?

  1. pozwala na najniższym poziomie ustalić fit jeśli odpowiadający ma dubla w kolorze otwarcia
  2. pozwala zbilansować ręce w drodze do szlemika na najniższym poziomie i to zarówno w kolorze otwarcia jak i w bez atu
  3. nie wyklucza znalezienia fitu w kierach jeśli kolor jest sfitowany 4-4 i to zarówno w drodze do końcówki jak i do szlemika

UZUPEŁNIENIE

Już po napisaniu tego artykułu w następnym turnieju klubowicze nie zawiedli. Potwierdziły się moje obserwacje, tym razem po otwarciu 1?.

6 na 23 graczy zarepetowało końcówkę kierową po otwarciu 1? mając nie najgorsze 12 PC i fit tylko trzykartowy, z ręką z którą można wahać się między wyborem :

  • 2? (GF z fitem lub bez fitu)
  • 2BA INWIT (11-12 PC) z fitem trzykartowym

W tym rozdaniu  gracz na pozycji E mając piękne 16 PC na trzech asach i singlu z boku ma wszelkie podstawy do zrobienia próby szlemikowej po każdej innej akcji niż BLOKINWIT. Po pierwszoręcznym skoku na 4? wskazującym słabą układową kartę takich myśli mieć nie może a szlemik jest bezproblemowy.

Również w tym rozdaniu kilku graczy uznało że 3BA będzie prawidłową akcją. NIC BARDZIEJ MYLNEGO. Nie dość że brakuje 1 PC to nie ma WYMAGANEGO składu bez przebitkowego 4333.

 

 

pozdrawiam

Jacek – klimaPL

16-17 kwietnia 2019 r.