Witam

Na wieczornym turnieju na IMPY w dniu 26 września 2018 przyszło rozdanie w którym licytacja gry premiowej opierała się na zastosowaniu konwencji tzw. Blackwooda Wyłączeniowego. Co to jest i jak stosować? Cytuję opis za Krzysztofem Jassemem:

Blackwood wyłączeniowy

Po uzgodnieniu koloru przeskok nowym kolorem na wysokość pięciu (lub na 4? przy uzgodnionych kierach) jest Blackwoodem wyłączeniowym ? oznacza pytanie o wartości poza asem w kolorze zalicytowanym. Szczebelki odpowiedzi są takie jak po Blackwoodzie 1430.

I tutaj uwaga: Odpowiedzi drabinkowe w zależności od stosowanego klucza odpowiedzi na zwykłego Blackwooda mogą byś różne i o tym na samym końcu artykułu.

Gdy przymierzamy się do gry premiowej, a w karcie mamy renons, to konwencja Blackwooda nie zdaje się na wiele.

Powiedzmy, że otrzymaliśmy taki prezent od Piatnika: ? AKD432 ? AKD432 ?2 ? ?.

Przyjmijmy, że w dotychczasowej licytacji partner uzgodnił piki. Jak najprościej dowiedzieć się, czy partner posiada asa w karach? Blackwood nie okaże się pomocny, jeśli partner pokaże jednego asa.

Receptą na takie przypadki jest tzw. Blackwood wyłączeniowy, znany nie od dziś w nazewnictwie anglojęzycznym jako Exclusion Blackwood.

Po uzgodnieniu koloru zalicytowanie nowego koloru z przeskokiem na wysokości pięciu (lub odzywka 4?, gdy uzgodniono kiery), jest Blackwoodem wyłączeniowym ? oznacza renons w licytowanym kolorze i pyta o liczbę wartości ? z czterech (trzy asy i król atutowy) ? z pominięciem asa w kolorze renonsu.

Istotne zastrzeżenie jest takie: przed taką odzywką kolor musi być jednoznacznie uzgodniony (aby nie doszło do nieporozumienia). Przykłady:

1?  –  1BA

2?  –  3?

5? ?

Renons karo, Blackwood wyłączeniowy.

1? –  2?

2?  – 3?

4? ?

renons pik, Blackwood wyłączeniowy.

Odpowiedzi są analogiczne jak po zwykłym Blackwoodzie 1430: pierwszy szczebel = 1 lub 4, drugi szczebel = 0 lub 3, itd.

Dla ostrzeżenia przypatrzmy się takiej sekwencji:

1?  –  2? 

3?  –  5?

Odzywka 3?, choć wskazuje dobre piki, to nie uzgadnia ich jednoznacznie. Piki nie zostały uzgodnione ? 5? jest odzywką naturalną.

Teraz przejdźmy do rozdania  z turnieju:

W przytoczonym diagramie odzywka 5? wprawdzie jest bez przeskoku ale będąc kolorem przeciwnika trudno ją zinterpretować jako coś innego niż Blackwood Wyłączeniowy. I tu dochodzimy do sedna: jaka powinna być odpowiedź? Zgodnie z wytycznymi WJ 2005 klucz powinien być taki sam jak zwykłego Blackwooda a więc 5? powinno oznaczać 1 wartość z czterech (nie licząc asa kierowego gdyby był). Taka też była odpowiedź przy stole ale po rozdaniu wywiązała się dyskusja jaki klucz stosowany jest w NASZYM KLUBIE?

Pogrzebałem w systemach opublikowanych na stronie gagusia.pl i w KK 7,0 oraz pełnym opisie systemu WJ PBC NIE MA INFORMACJI o kluczu stosowanym dla Blackwooda Wyłączeniowego (niedopatrzenie moje). Dopiero w opisie skróconym który powstał dawno temu jest ta informacja i powinniśmy się jej trzymać:

https://www.gagusia.pl/konwencje/129-system-dla-turniejow-indywidualnych.html

Strefa szlemowa:

splinter, cuebidy, blackwood (102) na pięć wartości z damą atu,

blackwood wyłączeniowy (012) na 4 wartości ? z królem atu, bez asa w kolorze krótkości,

atutowa, pytanie o króle, po 1BA ? 4? = gerber.

Odpowiadamy zatem po kolei 0-1-2-3-4 bez skracania !!!!!. Miejsca mamy dosyć bo ta konwencja służy raczej do zagrania szlema a nie szlemika.

I to na tyle na dziś.

Jacek – klimaPL

27 września 2018