Witam.

Dziś znów o licytacji po naszym otwarciu i licytacji po interwencji przeciwnika. Kontra Sputnik znana jest już z 50 lat i znajomość jej nie budzi wątpliwości.

Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza po otwarciu przez Partnera 1? lub 1? i wejściu przeciwnika 1?.

Kontra oznacza posiadanie co najmniej czwórki kierów z siłą od 7+PC  (może być więcej kierów w sile 12+PC z kolorem nie nadającym się do przeskoku). O ile przy czwórce właściwie nie ma alternatywy i kontrujemy z każdą siłą powyżej 7 PC, to z pięcioma kierami mamy już co najmniej 3 opcje:

  • 2? = nieforsujące a więc 7-11 PC z dowolnej jakości kolorem pięciokartowym
  • 3? = forsujące , 12+PC z bardzo solidną piątką lub szóstką
  • KONTRA = jeśli nie można zastosować żadnej naturalnej licytacji MUSIMY najpierw skontrować a w następnej kolejności zalicytować kolor kierowy informując o sile większej niż nieforsującej i dłuższych kierach niż czwórka.

Niby zasada jest prosta i stosowana od lat ale dzisiejszy turniej pokazał że starsi gracze dalej licytują jak za dawnych lat a wtedy NIEWYMUSZONA odpowiedź na DOWOLNEJ wysokości BYŁA FORSUJĄCA. Taka licytacja nie wytrzymała próby czasu i dzisiaj zwłaszcza na maksy licytuje się bardziej agresywnie wg ZASADY :

  • odpowiedź na wysokości jednego i trzech FORSUJE
  • odpowiedź na wysokości dwóch NIE FORSUJE

A teraz trzy przykłady z dzisiejszego turnieju:

PRAWIDŁOWA licytacja:

 

NIEPRAWIDŁOWA licytacja

Otwierający z minimum miał prawo spasować !!!!

Na moim stole również odbyła się nieprawidłowa akcja ale wiedziony instynktem oraz wiedzą o chwilowym Partnerze zdecydowałem się podnieść kolor odpowiedzi i uchronić się od złapania zera,

Podobnie postąpiło kilku graczy ale nie wiem czy było to spowodowane instynktem czy brakiem wiedzy czy DWA FORSUJE CZY NIE FORSUJE.

Zwolenników nieforsującego 2? było 7 ale na szczęście również 7 zalicytowało poprawną kontrę i dobiegli do końcówki.

Jacek – klimaPL

20 maja 2019 r.