Witam. Dziś rozważania o otwarciu na młodych w sile 11-14 PC na przykładzie rozdania z wieczornego turnieju. Gracze nie radzili sobie z misfitami więc zdecydowałem się  co nieco o tym pogadać. A było tak:

Najpierw trochę teorii. W standardowym Wspólnym Języku ( cokolwiek to miałoby znaczyć- ilu Polaków tyle wersji WJ) otwiera się karami i zgłasza się później trefle. Proste jak nie ma misfitów. Schody zaczynają się jak partner ma odwrotne kolory i nie jest za silny. Wtedy musi zgadywać który kolor otwierającego jest dłuższy. Ponieważ 2? nie forsuje to może spasować mając dwa młodsze duble albo znieść w 2? i w obu przypadkach jak nie trafi to grać na sześciu atutach. Drugim problemem występującym jest ryzyko zgłaszania kierów w sytuacji jak Partner ma obydwa młodsze i to prawdopodobnie 54. Lekarstwem na takie kłopoty jest uzgodnienie z Partnerem pewnej ciekawej kontynuacji po otwarciu 1? obejmującej tylko jeden wybrany skład :

1? – 2?  = pięć pików i cztery kiery w sile 7-9 PC

1? – 2?  = pięć pików i cztery kiery w sile 10-11 PC

Mnie to rozwiązanie się podoba i tak grałem i gram od lat. Niektórzy gracze po otwarciu 1? skok na 2? przeznaczają na transfer na 2BA żeby grac z właściwej ręki i w związku z tym rezygnują ze sprzedawania układu 5?4? w sile 10-11 PC w pierwszym okrążeniu z uwagi też na mniejszą frekwencyjność.

Na diagramie powyżej gracz W zachował się w miarę rozsądnie mając dobre piki i nie chcąc zgadywać w młodsze kolory zalicytował 2? ale przegrał idący kontrakt licytując poprawnie. 

Gdyby miał uzgodnione z Partnerem to co powyżej wyjaśniałem to licytacja przebiegałaby następująco:

1? – 2? 

2?  – pas

To są w miarę poprawne zachowania. Jednak wielu graczy nie rozumiejąc zawiłości licytacji licytowało tak:

Zgłoszenie kierów to FORSUJĄCY 4 kolor i jest niedopuszczalne z 8 PC !!. Po pasie musimy mieć na to ok 11 PC albo pokrycie w składzie 55. Odejście w 2BA a nie w 2?  co najmniej dyskusyjne a tak się tez działo..

Pewnym lekarstwem na niedogodności związane ze składem 5?4? lub 4?5?  jest wyrzucenie składu 4?5? w sile 11-14 PC z otwarcia 1? i przeniesienie go bez bólu do otwarcia 2? (wtedy po pytaniu o czwórkę odpowiadamy 2BA że mamy 4 kara, reszta odpowiedzi bez zmian). Efektem tej zmiany jest pewność że sekwencja jak w tytule artykułu zawsze oznacza KOLOR KAROWY DŁUŻSZY OD TREFLOWEGO (czasem równy jak 55) i nie musimy zgadywać czy pasować na 2? czy znosić w 2? czy tez licytować własne piki.

Już na zakończenie przestrzegam klubowiczów przed durnymi interwencjami kontrą lub 2? na pozycji S a takie interwencje w tym turnieju się zdarzały. Jeśli ktoś nie może się powstrzymać przed wejściem z takimi rękami to musi zmienić znaczenie wejścia 1BA na dwukolorowe (5ka druga młodsza ze starszą czwórką).

Pozdrawiam i do następnego rozdania.

Jacek – klimaPL