Witam ponownie .Dziś zmuszony jestem powrócić do sekwencji 1?/? – 4?/?  mimo że ten temat już był dwukrotnie poruszany.Moje analizy to jak groch o ścianę – albo koledzy nie czytają co piszę albo mają to w du…żym poważaniu. 

Nie uwierzycie że na 22 graczy aż 18 tak zalicytowało.A przecież na stronce od 2015 roku wisi system który obowiązuje na PBC, jest zapis w Karcie konwencyjnej który mówi o znaczeniu takiej sekwencji:

TO jest BLOKINWIT czyli 7-10 PC na ogół z pięciokartowym fitem, bardziej blok niż inwit, zabieramy przestrzeń przeciwnikom.

NIE WOLNO tak licytować z kartą silną w przedziale 12-15 PC ponieważ jeśli otwierający ma ok 17 PC to wybijamy mu z głowy próbę szlemikową a taki szlemik może być z góry bez rozgrywania.

Odpowiadający chcąc zagrać końcówkę w kierach MUSI przejść przez 2!c i dopiero w drugim okrążeniu zalicytować końcówkę jeśli okaże się że otwierający ma minimum.

Czterech odpowiadających zalicytowało poprawnie ale otwierający we wszystkich tych sytuacjach  dali nieprawidłowy rebid.

Po odpowiedzi 2!c (przypominam że dwuznacze (GF z fitem lub bez fitu bądź naturalne albo inwit na 6+!c) otwierający ma OBOWIĄZEK pokazać siłę i jeśli jest słaby to ujawnić czy ma na otwarcie szóstkę.

1. 1!h-2!c-2!h  oznacza :jestem słaby (11-13 PC ale mam 6+!h)

2.1!h-2!c-2!d SZTUCZNE :jestem słaby (11-13 PC i nie mam 6ki !h)

3.1!h-2!c-dowolny inny rebid np.2!s/2BA/3!c/3!d/3!h/3!s  wskazuje siłę 15-17 PC i jest w miarę naturalny.

Zatem poprawna licytacja powinna wyglądać następująco:

1!h-2!c-2!s  rewers pokazuje czwórkę lub wartości pikowe i siłę 15-17 PC i raczej brak szóstki kierów. Z żalem stwierdzam że ani jeden gracz nie stanął na wysokości zadania.

I to by było na tyle

pozdrawiam

Jacek-klimaPL